Güncel Haberler

11 Maddelik Sosyal Medya Düzenlemesi Belli Oldu

TeknoBH Google Haberler

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yeni planlanan sosyal medya değişiklikleri geleceğini açıklamıştı. Gün içerisinde 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi belli oldu. İşte o maddeler

sosyal-medya-maske-kullanimi

Uzun süredir Türkiye’nin gündeminde olan sosyal medya düzenlemesi, Cumhurbaşkanına sunuldu. 11 maddelik düzenlemenin yasalaşmasının ardından, yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal medya sağlayıcılarına çeşitli yaptırımlar uygulanabilecek.

11 Maddelik Sosyal Medya Düzenlemesi Belli Oldu

Bugün gün içerisinde gelen haberlere göre toplamda 11 maddeden oluşan ve Cumhurbaşkanına sunulan sosyal medya düzenlemesine ilişkin teklif, bu hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak. Almanya modelinin örnek alındığını söylenen düzenleme ile günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi yada yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu hale gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a sunulan ve son şekli verilen 11 maddelik düzenlemenin, meclis tatile girmeden önce yasalaşması planlanıyor. Düzenleme yasalaştıktan sonra Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi yada yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu hale gelecek, gerekli yükümlülüğü yerine getirmeyenlere sağlayıcılara ise yaptırım uygulanacak.

Bu yaptırımlara göre gerekli şartları sağlamayan ya da yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce %50, daha sonrasında %95’e kadar daraltılacak. Kişiler, sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması veya erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek;bu başvurulara belirlenen saat içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt verilmesi zorunlu olacak. Bu başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılarına çeşitli para cezası verilecek. Aktarılan bir diğer detay ise hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanmasına ve sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesine rağmen belirli saat içerisinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan tüm zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu