Otomobil Haberleri

6 Otomobil markası kredi paketlerinden çıkartıldı!

TeknoBH Google Haberler

Önce ki gün kamu bankaları şaşırtıcı bir karar aldı. Bankaların ortak açıklamasına göre  6 otomobil markası kredi paketlerinden çıkartıldı!

ikinci-el-otomobil-piyasasina-duzenleme-gelecek-1

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda kamu bankaları yerli üretime teşvik etmek amaçlı Türkiye’de üretilen sıfır otomobiller için düşük faizli krediler vermeye başlamıştı. Bu kredi paketleri sayesinde 0,49 ve 0,64 oranları ile ciddi bir avantajı bünyesinde barındırıyordu lakin otomobil markalarının bu durumdan yararlanarak fiyatlarının arttırması, tüketicilerin yararına olan bu durumu tamamen tersine çevirmiş oldular. Bu durumun farkına varan kamu bankaları ise ortak bir görüşme sağladıktan sonra bir açıklama yaptılar. Ortak kamu bankaların yaptığı açıklamada ise belirlenen markaların kredi paketlerinden çıkartıldığını ifade ettiler.

6 Otomobil markası kredi paketlerinden çıkartıldı!

Kamu bankaların tarafından yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi; ” Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık 0,49 – yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hemde otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.” ifadelerine yer verilirken vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına gerekli önlemlerin alındığını ve alınacağınında altını çizdi.

otomobil-markası-kredi-paketlerinden-cikartildi

Ortak kamu bankalarının yaptığı açıklamalarının hemen ardından şu şekilde devam edildi; ” Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

Bugün gelinen noktada, Honda,Hyundai,Fiat,Ford,Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışı yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai,Fiat,Ford,Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamına çıkartılmıştır.” denildi.

Koronavirüs salgını sebebiyle otomobil fiyatlarında yaşanan artışlar sebebi ile bir çok vatandaş otomobil almaktan vazgeçmişti. Geçtiğimiz yıl 73.000 TL alınan bir otomobil’in şuan ki fiyatı 105.000 TL olarak satılıyor. Bu denli bir artış sonrası vatandaşlar nasıl otomobil sahibi olacak bilemiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu