Mobil Haberleri

ABD, Xiaomi’yi Kara Listeye Aldı

TeknoBH Google Haberler

Huawei, Donalt Trump yönetiminde olduğu dönem kara listeye alınmış ve lisansını kaybetmişti. Şimdi de ABD, Xiaomi’yi kara listeye aldı. Peki, lisansını kaybedecek mi?

ABD, Xiaomi'yi Kara Listeye Aldı

Amerika Birleşik Devletleri, Çin merkezli markalara yaptırım uygulamaya devam ediyor. ABD, yaptırımlarına bugün bir yenisini daha ekledi. Teknoloji devi Huawei’nin Android lisansını iptal eden ABD ve daha sonrasında TSMC ve Qualcomm gibi yonga seti üretimlerini gerçekleştiren markalara da yaptırım uygulamıştı. Bu yaptırımlar sonrasında Huawei, 2021 yılında amiral gemisi modellerini piyasaya süremeyebilir.

Reuters’ın aktardığı bilgilere göre Donald Trump yönetimi Xiaomi’yi kara listeye almış. Xiaomi ile birlikte DJI, Comac ve SMIC gibi 9 farklı markanın da kara listede olduğu söyleniyor. ABD yönetiminin değişmesine günler kala ne yapılacağı açıkçası merak konusu. Xiaomi’ye uygulanan yaptırımlar Huawei gibi ağır mı olacak?

Xiaomi, Huawei gibi lisansını kaybedecek mi?

Teknoloji devi Huawei, ne yazık ki en ağır yaptırımlara maruz kaldı. Ancak Xiaomi’nin böyle bir duruma maruz kalması şimdilik görünmüyor. Kaldı ki ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’in markaya nasıl yaklaşılacağı bilinmiyor. Bu sebepten dolayı Xiaomi’nin Android lisansını kaybetmesi ve işlemci üretememesi gibi bir durum “şimdilik söz konusu değil.”  Bu karar büyük ihtimal ile Xiaomi’nin gözünü korkutmak için alınmış bir karar.

ABD, Xiaomi'yi Kara Listeye Aldı

Söylentilere göre eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın aldığı kararlar gibi değil de, Joe Biden’ın konuya daha ılımlı yaklaşacağı söyleniyor. Belki de Joe Biden yönetimi Çinli markanın Android lisansını komple iptal edecek. Sizlere aktardığımız bilgiler komple bir varsayım. O yüzden ne olacağını bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu