Güncel Haberler

Abonelikler Artık E-Devlet Üzerinden İptal Edilebilecek

Abonelik fesih işlemlerinin e-Devlet üzerinden yapılabilmesi mümkün kılacak düzenleme, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Bu düzenleme ile vatandaşlar, aboneliklerini artık e-Devlet üzerinden iptal edebilecekler.

TeknoBH Google Haberler

Telefon, Dijital Televizyon ya da benzeri abonelikler artık e-devlet üzerinden iptal edilebilecek. Konu ile ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İşte Detaylar

abonelikler-e-devlet-uzerinden-iptal-edilebilecek

Ülkemizde birçok aboneyi çileden çıkaran ” faks çekme ” işkencesi artık sona eriyor. Abonelik yapılan her türlü hizmetin iptali artık e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Konu ile ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Abonelikler Artık E-Devlet Üzerinden İptal Edilebilecek

Geçtiğimiz aylarda taslak olarak karşımıza birçok kez çıkan ve vatandaşların elektrik,su,doğalgaz, internet gibi aboneliklerinin iptallerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmeini mümkün kılacak. Konu ile ilgili düzenleme bugün itibariyle Resmi Gazete‘de yayımlandı. Son yıllarda özellikle de mobil operatör ve internet aboneliklerinin yaygınlaştığını ifade eden Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşların abonelik açarken zorlanmadıklarını ancak aboneliği kapatmak istediklerinde adeta çile çektiklerini ifade etti. Tüketicinin abonelik iptalleri için çırpındığını, buna rağmen yapabildiği en iyi şeyin hizmeti dondurmak olduğu belirten Ağaoğlu, yeni sistemle birlikte bu sorunlarında ortadan kalkacağını ve vatandaşların da sürpriz faturalarla karşılaşmayacaklarını altını çizdi.

Ağaoğlu konu ile ilgili açıklamasında şu sözlere de yer verdi, Türkiye’de aktif halde bulunan 160 milyon civarında abonelik var. Bu aboneliklerin 82 milyonun mobil operatörken 60 milyonunun da internet aboneliği olduğu ifade eden Ağaoğlu, yeni düzenlemenin abonelik iptal işlemini inanılmaz derece de kolaylaştıracağını açıkladı.

abonelikler-e-devlet-uzerinden-iptal-edilebilecek-1

Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

” 28.10.2017 tarihli ve 20224 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin, ” fesihte takip edilecek usul ve feshin sonuçları ” başlıklı 23’üncü maddesinin, ” Aboneler abonelik sözleşmelerini er zaman ücretsiz olarak sona erdirebilir. Aboneler, abonelik sözleşmelerini her zaman ücretsiz olarak sona erdirebilir. Aboneler, abonelik sözleşmelerini feshetmek istedikleri takdirde bu taleplerini;

a) İşletmeci ya da adına abonelik sözleşmesi yapmaya/işlemlerini yürütmeye yetkili temsilcisine yazılı olarak yapmak,

b) Teyit edilmiş olmak kaydıyla işletmecinin faks numarasına imzalı olarak göndermek,

c) Güvenli elektronik imza ile gönderilip saklanabilen metinler kullanmak,

ç) Kurum tarafından belirlenebilecek diğer yöntemleri kullanmak, suretiyle işletmecilerine iletirler.

” Fesih taleplerinde abonenin kimlik belgesi kontrol edilerek fesih taleplerinin her şartta alınması sağlanır şeklinde birinci fıkrasında, fesih başvuru yöntemleri sayılmış olup, kurumumuz bunların dışında da yöntem belirleme yetkisine haizdir. Bu kapsamda teknolojik imkanlardan da faydalanarak tüketicilere daha kolay ve hızlı bir şekilde fesih başvurusu yapabilme imkanının sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup, söz konusu çalışmaların tamamlanması ile fesih başvurularının ile fesih başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilmesi mümkün olacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu