Güncel Haberler

Aile ve Çalışma Bakanlığı o dizi için harekete geçti!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı RTÜK'e başvuruda bulundu!

TeknoBH Google Haberler

Geçtiğimiz günlerde Netflix’de Eylül ayında yayınlanacak olan dizi ve filmler ile ilgili yazımızı paylaşmıştık. Netflix Türkiye’nin Eylül ayında yayınlanacak olan içerikleri paylaştıktan kısa bir süre sonra sosyal medya da Netflix, Minnoşlar adlı film ile alakalı tepkiler aldı. Bu tepkiler sonucunda Aile ve Çalışma Bakanlığı o dizi için harekete geçti!

aile-ve-calisma-bakanligi-netflix-ile-ilgili-sikayette-bulundu

Geçtiğimiz günlerde paylaşımını yaptığımız Netflix içerikleri ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir adım attı. Netflix’te 9 Eylül tarihinde yayınlanacak olan Minnoşlar ( Cuties ) filminde pedofili öğeleri olduğu için sosyal medyada hem Türkiye hemde dünya genelinde bir hayli tepki çekmişti. Tepkilerin çoğalması ardından açıklama yapan Netflix, filmin tanıtımında yer alan ” dişililiğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur” ifadesini değiştirmiş olup, filmin vaad edilen tarihte gösterimde olacağını ifade etmişti.

Aile ve Çalışma Bakanlığı o dizi için harekete geçti!

Netflix skandalı ile ilgili olarak ilk adım Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘ndan geldi. Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Bakanlık, filmin çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Ayrıca RTÜK’e başvurularak filmin değerlendirilmesi istendiği bilgisi de paylaşıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama:

” Netflix İsimli Yayın Platformunda, 9 Eylül 2020 tarihiyle Yayınlanmaya Başlanacak Olan ve 11 Yaşındaki Bir Çocuğu Konu Alan Filmle İlgili Basın Açıklaması

Netflix” isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşında ki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur:

Netflix, söz konusu filmin tanıtımında ” dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan ” bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine ” çocuk filmi ” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır.

Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Konuya ilişkin olarak gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na ( RTÜK ) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmi yazı ile talepte bulunulmuştur.

Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu