Mobil Haberleri

Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek Mi? Rapor Yayınlandı

TeknoBH Google Haberler

Akıllı telefon fiyatları düşecek mi? Küresel akıllı telefon üretiminin bu yılın ilk çeyreğinde 342 milyon adede ulaşması bekleniyor. Peki fiyatlar düşecek mi?

Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek Mi? Rapor Yayınlandı

Akıllı telefon sektöründe ki fiyat artışlarında her ne kadar düşüş bekleniyor olsa da önümüzde ki günlerde fiyatlarda yüzde 2 ila 5 arasında artış olacağı söyleniyor. Ocak, Şubat ve Mart ayları sevkiyat rakamlarına baktığımız zaman dünya genelinde 342 milyon adet akıllı telefonun fabrikadan çıkış yapacağını görüyoruz. Bu rakam ise bir önce ki yıla göre yüzde 25 artmış durumda. Ancak geçtiğimiz yıla göre yüzde 6’lık bir düşüş olduğun da görülüyor.

TrendForce firmasının paylaşmış olduğu raporlara göre, son çeyrekte Huawei’nin ABD yaptırımları nedeniyle pazar payında ufakta olsa bir düşüş yaşadığını görüyoruz. Bunun bir diğer etkisi ise iPhone 12 satışlarının yüksek rakamlara ulaştığı görünüyor. Ufakta olsa bir düşüş yaşanmasına rağmen uzmanlar ilk çeyreğin güzel geçtiği yönünde yorumlar yapıyor.

Akıllı telefon fiyatları düşecek mi? Fiyatlar ne olacak?

2021 yılın ilk çeyreği 2020’nin 4’üncü çeyreğine göre yüzde 6’lık bir düşüş görünüyor. Bu rakamlar gelecekte akıllı telefon fiyatları konusunda gelişmeler olabileceğini gösteriyor.

Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek Mi? Rapor Yayınlandı

2020’nin 4’üncü çeyreği için akıllı telefon üretiminin yaklaşık olarak 364 milyon adet olacağı söylenmişti ve Apple’ın üretim hacmi açısından lider olması bekleniyor. Üst seviye akıllı telefon fiyatları 2020 yılında tavan yapmıştı. Buna bağlı olarak satış adetlerinde düşüşler yaşandı. Apple’ın agresif fiyat politikasına rağmen geçtiğimiz yıl zirveyi kimseye bırakmadı. Apple, 2020’nin 4.çeyreğinde 77,6 milyon adet iPhone üretimi gerçekleştirdi ve çeyrek bazında ise yüzde 85 artış gösterdi. Peki, akıllı telefon fiyatları düşecek mi? Yoksa artacak mı?

Apple 2021 yılının ilk çeyreğinde liderliğini sürdüremeyip Samsung‘a zirveyi kaptırmış durumda. Şirket, düşük bütçeli akıllı telefonlar ile Apple’ın liderliğine son verdi. Önümüzde ki birkaç ay içerisinde Türkiye’de ki döviz kurlarında oynamasıyla birlikte fiyatlarda yaklaşık yüzde 2 veya 3 gibi bir artış bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu