Mobil Haberleri

Android 12 Güncellemesi Yayınlandı

TeknoBH Google Haberler

Google, geliştiricileri için Android 12 Developer Preview sürümünü yayınladı. Yeni güncellemede hangi yenilikler geliyor? İşte Detaylar

Android 12 Güncellemesi Yayınlandı

Google bugün Android 12 Developer Preview sürümünü yayınladı. Bu sürüm, geliştiricilerin uygulamalarını ve tüm özellikleri test etmesi için indirime sunuldu. Şimdilik Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / a 5G ve Pixel 5 modelleri ile uyumlu olan Android 12 güncellemesi ile gelen yenilikler de bu sürüm sayesinde ortaya çıktı.

Android 12 ile Google, kullanıcı arayüzünde büyük değişiklikler yapmak yerine kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tasarlanmış pek çok başlık altı iyileştirmeler sunuyor. Söz konusu yeni güncelleme ile sunulan bazı özellikler uyumlu ortam kod dönüştürme, AVIF görüntü desteği, ön plan hizmeti optimizasyonları, dokunsal bağlı ses efekti gibi özellikler de içeriyor.

Android 12 Güncellemesi Hakkında Ki İlk Detaylar

Google, söz konusu yeni güncelleme ile kullanıcılara birçok özellik sunuyor. Peki, yeni güncelleme ile kullanıcılara neler sunulacak?

Android 12 ile gelen yenilikler

Uyumlu ortam kod dönüştürme: Bu özellikle, HEVC ve HDR videoları desteklemeyen bir uygulama, platformun dosyayı otomatik olarak geniş ölçüde uyumlu bir format olan AVC’ye dönüştürmesini sağlayabilir. Kod dönüştürme işlemi ise aygıtın video ve donanım özelliklerine bağlı olarak zaman alabilir.

AVIF görüntü desteği: Daha verimli sıkıştırma ile daha yüksek görüntü kalitesi sağlamak için, Android 12, AV1 Görüntü Dosyası Biçimi (AVIF) için platform desteği sunar.

Ön plan hizmet optimizasyonları: Kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla, yeni platformu hedefleyen uygulamalar için ön plan hizmetinin arka planda başlaması engellenecek.

Zengin içerik ekleme: Uygulamalarınızın zengin içeriği almasını kolaylaştırmak için pano, klavye veya sürükle ve bırak gibi herhangi bir kaynaktan içerik kabul etmenize olanak tanıyan yeni bir birleşik API sunuluyor.

Haptik bağlantılı ses efekti: Android 12 güncellemesinde uygulamalar, telefonun titreşim motoru aracılığıyla sesle ilişkili haptik geri bildirim sağlayabilir.

Bildirim kullanıcı arayüzü güncellemeleri: Bildirim tasarımlarını daha modern, kullanımı daha kolay ve daha işlevsel hale getirmek için yenilendi.

Daha hızlı ve daha duyarlı bildirimler: Kullanıcılar bir bildirime dokunduklarında hemen uygulamayı açabilecek.

İyileştirilmiş Binder IPC çağrıları: Gecikme ve iş yükü dağılımına bir göz atıldı ve sondan itibaren ortalama deneyimi ve yüzde 99 oranında kullanım örneğini azaltan optimizasyonlar yapıldı

Play Store aracılığıyla Android güncellemesi: Android 12 ile sistem güncellemeleri Play Store üzerinden yüklenebilecek.

Tabletler, katlanabilirler ve TV’ler için optimizasyon: Android TV için ilk Android 12 güncellemesinin önizlemesi kullanıma sunuldu ve ayrıca uygulamalarınız yeni Google TV deneyiminde test edilebilecek.

Stabilite için optimizasyon: Uygulama uyumluluğu ve stabilitesi için bir dizi iyileştirme yapıldı.

Şifre karmaşıklığını basitleştirme: İş profili cihazlarını kullanan kullanıcılar için, şifre kısıtlamalarına daha basit ve modern bir yaklaşım geldi. Genellikle kolay bir şekilde unutulan şfirelerle sonuçlanan ayrıntılı gereksinimler yerine, cihaza erişmek için kullanılacak yüksek, orta veya düşük önceden belirlenmiş karmaşıklık düzeyleri oluşturulacak.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu