Apple HaberleriGüncel Haberler

Apple 2 Milyon Dolar Ceza Yedi! Peki Neden?

TeknoBH Google Haberler

Teknoloji devi Apple 2 milyon dolar ceza yedi. Brezilya’nın tüketiciyi koruma kuruluşu Procon-SP tarafından 2 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı. Peki neden?

Apple 2 Milyon Dolar Ceza Yedi! Peki Neden?

Teknoloji devi Apple, bildiğiniz üzere iPhone 12 serisinin kutu içeriğinden şarj aleti çıkmıyor. Birçok iPhone kullanıcısı bu durumdan şikayetçi oldu. Ancak Apple bu kararın çevreyi korumak amacı ile verdiğini açıklamıştı. Ancak kullanıcıların birçoğu, bu kararın hızlı şarj aletlerini ekstradan satabilmek için alındığını düşündü. Hatta bu karardan sonra birçok akıllı telefon üreticisi Apple’ı eleştirmişti. Bu olaylardan bir süre sonra Apple’ı eleştiren bütün markalar amiral gemisi modellerinin kutu içeriğinden şarj aletlerini çıkardılar.

Xiaomi, Apple’ın bu kararını en çok eleştiren markalardan biri olmuştu. Ancak birkaç ay sonra kendisi de amiral gemisi modellerinin kutu içeriğinden şarj kutusunu çıkarmıştı. Apple ise aldığı bu karardan dolayı başı büyük belaya girdi. Peki Apple, neden 2 milyon dolarlık ceza aldı?

Apple 2 milyon dolar cezayı şarj aletini vermediği için aldı!

Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen iPhone 12 serisinin kutu içeriğinden şarj aleti çıkmadı. Bundan dolayı Brezilya’nın tüketiciyi koruma kuruluşu Procon-SP tarafından ise 2 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı. Ancak Teknoloji devi Apple’ın iddialarına göre dünya, her yıl 3 milyon metrik don karbon emisyonuna maruz kaldığı için, şarj adaptörlerini kutu içeriğine koymadığı taktirde bunu önleyebileceğini iddi etti. Ancak birçok kullanıcı bu durumun kâr etmek veya maliyet düşürmek için olduğunu iddia ediyor.

Apple 2 Milyon Dolar Ceza Yedi! Peki Neden?

Bu durum geçtiğimiz yılın Aralık ayında Tüketiciyi Koruma Kuruluşu Apple’ı uyardı. Telefon kutusuna şarj cihazını koyması gerektiğini belirtti ancak Apple ısrarlı bir şekilde karbon emisyon seviyesini bahane etti. Brezilya Tüketiciyi Koruma Kuruluşu ise Apple’ın şarj adaptörü kararı hariç çevreyi korumak adına herhangi bir adım atmadığını da belirtti. Bu sebeple Apple’ın kararının yanlış olduğunu ve Apple’ın ceza alması gerektiğini açıkladı. Bu karardan sonra Apple 2 milyon dolar ceza ödemesi gerektiği açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu