Güncel Haberler

Apple Fabrikası Büyük Saldırıya Uğradı

TeknoBH Google Haberler

Teknoloji devi Apple, Hindistan’da bulunan Apple fabrikası çalışanlarına ödenen maaşların gecikmesinden dolayı saldırıya uğradı. Birçok Apple ürünü de yağmalandı. İşte Detaylar

apple-fabrikasi-buyuk-saldiriya-ugradi

Hindistan’da bulunan Apple fabrikası, çalışanların maaşlarının ödenmediği iddialarından dolayı fabrika çalışanları tarafından saldırıya uğradı. Hafta sonu gerçekleşen saldırının ardından teknoloji devi Apple’a soruşturma başlatıldı. Tayvanlı üretici tarafından işletilen Apple fabrikası çalışanlarının maaşlarının ödenip ödenmediği konusunda incelenmeye başlandı. Güney Hindistan’da bulunan Wistron Corporation fabrikasında binlerce Apple ürünü de yağmalandı. Bu yağmalamanın ardından 150’den fazla kişi de tutuklandı.

Apple, fabrikasının zararı 7.1 milyon dolar olarak açıkladı

Wistron Corporation, 7,1 milyon dolar değerinde zararı olduğunu açıkladı. Bununla beraber fabrikada çalışmalarına devam etmesi için ellerinden geleni yaptıklarını da açıkladı. Tayvanlı şirket, saldırıyı yapan kişilerin kendi çalışanları olmadığını da iddia etti. Bu saldırıyı iş bulma kurumları tarafından işe alınan kişiler tarafından yapıldığını söyledi. Yağmalama sonucunda hisselerin %3.4 oranında düşüş yaşandı. Wistron Corporation‘ın Apple ile olan ilişkisinin de zedeleneceği düşünülüyor.

apple-fabrikasi-buyuk-saldiriya-ugradi-1

İddialara göre yaşanan olaylar, 12 Aralık günü fabrika çalışanların kendilerine maaş ödenmemesinin üzerine tesise baskın yapması ile başladı. Ortaya çıkan görüntüler, çalışanların fabrikada bulunan bir camları kırdığı, kameraları parçaladığı görülüyor. Bununla birlikte bir çok Apple ürünü de yağmalandı. Apple ise Wistron Corporation‘ın çalışanlarına maaşlarını ödeyip ödemediği ile ilgili konusunda polisler ile iş birliği yaparak araştırılacağını açıkladı. Wistron Corporation ise çalışma yönetmeliklerine uyacağını ve en kısa sürede üretime devam edeceğini açıkladı.

Açıklamalara göre Apple’ın tedarikçisi olan Wistron Corporation, 10.000 kalıcı ve geçici işçi bünyesinde çalıştırmaktaydı. Bu işçiler, 3 aydır maaş alamadıklarını iddia etti. Yerel çalışma bakanı Hebbar ise “Çalışanların maaş alma hakları var. Bu haklar bizim sorumluluğumuzdadır” açıklamasında bulundu. Hatta iddialara göre çalışanların isyanı 3 aydır maaş almamaları da değil. Aynı zamanda 12 saatlik vardiyalar ile çalıştıklarını Hindistan çalışma yasalarını ihlal ettiklerini de iddia etti. Çalışanlar yaklaşık olarak 1 ay önce barışçıl bir protesto ile maaş eksik yattıklarını beyan ettiler. Ancak işveren ise doğru olmadığını iddia ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu