Güncel Haberler

Apple ve Facebook Gizlilik Kavgasını Başlattı

TeknoBH Google Haberler

Dünyanın en büyük iki şirketi olarak bilinen Apple ve Facebook, gizlilik konusunda büyük bir kavga başlattı.

apple-facebook-gizlilik-kavgasini-baslatti

Büyük teknoloji şirketlerine baktığımız zaman her birinin farklı bir sloganı vardır. Yani bu duruma örnek olarak Apple‘ı verecek olursak, Apple kendini her zaman dünyanın en gizliliğe önem veren şirketi olarak biliniyor. Özellikle de iOS 14.3 güncellemeleri ile gelen değişiklikler gizlilik seviyesini adeta yükselişe geçirdi. Facebook ise çok fazla kullanıcıya sahip olmasını ön plana çıkartıyor. Satın almış olduğu anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve Instagram gibi platformlar şu an çok geniş kapsamlı bir kullanıcıya sahip.

Birçok özelliği ile bilinen bu iki şirket arasında büyük bir tartışma yaşanıyor. Tartışmaların nedeni ise tamamen gizlilikten kaynaklı.

Apple ve Facebook gizlilik konusunda birbirine girdi

Küresel rekabette önemli yerlere sahip olan Apple ve Facebook gibi şirketler, bu sefer çok fena birbirine girdi. Apple sözcüsü tarafından yapılan yeni açıklamalara göre, kullanıcılar hangi verilerini ne zaman toplandığını ve diğer uygulamalar ile paylaşılıp paylaşılmadığı merak ediliyor denildi.

apple-facebook-gizlilik-kavgasini-baslatti-1

Bundan kısa bir süre önce Apple tarafından alınan yeni bir karar ile birlikte, bütün uygulamalardan verileri kimler ile paylaştığını açıklanması istenmişti. Bu durum özellikle Facebook için çok büyük bir problem olmuştu. Apple ve Facebook gizlilik için tartışmaya devam ederken önemli açıklamalar gelmeye devam etti.

Facebook ise, Apple şirketinin App Store mağazasını haksız rekabet için kullandığını iddia etti. Bu durum küçük işletmeler ve geliştiricilere zarar ettiriyor. Facebook şirketine göre aynı zamanda bu konu gizlilik amaçlı değil kar amaçlı yapılıyor.

Dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi Apple ve Facebook’un devamlı olarak tartışmalara neden olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellikle Facebook’un gizlilik skandalları ile sürekli olarak gündeme gelmesi, firmaya karşı inandırıcılığı tamamen zedeliyor diyebiliriz.

Kaynak
shiftdelete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu