Otomobil Haberleri

Bakan açıkladı: İkinci el otomobil piyasasına düzenleme gelecek

TeknoBH Google Haberler

İkinci el otomobil fiyatları adeta sıfır fiyatını geçti. İkinci el otomobil fiyatları gittikçe yükselince Ticaret bakanlığı harekete geçti. Bakan açıkladı: İkinci el otomobil piyasasına düzenleme gelecek

ikinci-el-otomobil-piyasasina-duzenleme-gelecek

Koronavirüs döneminde sıfır otomobil pazarının daralması sonrasında ikinci el araç piyasası hareketlendi. Bu hareketlenmeden yararlanmak isteyen fırsatçılar, fiyatları gerçekten de fahiş noktalara çekti. Durum böyle olunca ikinci el araç pazarından araba almak isteyenler için adeta hayal oldu. Bu duruma göz yummak istemeyen Ticaret Bakanlığı da vakit kaybetmeden harekete geçti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konu ile ilgili çok önemli açıklamalar da bulundu. Ayrıca Bakan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte ortak bir çalışma başlatacaklarını duyurdu.

Bakan açıkladı: İkinci el otomobil piyasasına düzenleme gelecek

Ticaret Bakanı, konu ile ilgili olarak ” Haksız fiyat artışına ilişkin 17 bin firma için 52 bin şikayet geldi. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konuş satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla birlikte ortak bir çalışma gerçekleştireceğiz. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz“. ifadelerini kullandı.

ikinci-el-otomobil-piyasasina-duzenleme-gelecek-1

Bakan’ın açıklamalarından sonra ikinci el otomobil piyasası için yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başlayacaklarını ve fiyatların düşüş yaşayacağını anlıyoruz. Ayrıca düzenlemenin de detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu durumda internet ortamında satış yapmak isteyenler için yetki belgesi almak zorundalar. Diğer yandna ekspertiz raporları da satıştan en erken bir hafta önce alınmış olacak. Ekspertiz raporunda hileli bir durum tespit edilirse de ilgili ekspertiz işletmesinin TSE yeterlilik belgeleri iptal edilecek. Aynı zaman da bu işletmeler iki yıl da bu belgeden mahrum kalacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu