Güncel Haberler

Bakanlık, Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayınladı!

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs vakalarının artışları sebebiyle yeni genelge yayınladı. Peki bu genelgenin içeriği nedir?

TeknoBH Google Haberler

Koronavirüs vakalarında yaşanan artış sebebiyle bazı önlemlerin alınması gerektiğine karar veren Bakanlık, yeni koronavirüs genelgesi yayınladı!

koronavirüs-vaka-sifirlandi

Yeni koronavirüs genelgesi kapsamında, 19 Ekim Pazartesi’nden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak. Denetimlerin sıkılaştırılacağı ifade edilen genelgede Ekim ayının sonuna kadar dizginlerin ele alınacağı vurgulanıyor.

Bakanlık, Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayınladı!

Koronavirüs ilk zamanlarına göre daha az kişiye bulaşıyor olsa da hala bulaşma sayısı ve hasta sayısında önemli yükselişler görünüyor. Koronavirüs üzerinde birçok araştırma bulunuyor olsa da yine de salgının önüne geçilebilmiş değil. Bu durumda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından konu hakkında yeni bir genelge hazırlandı.

Salgınla mücadelede gelinen aşama için yeni kararlar alan yetkililer makamlar tarafından yayımlanan genelge de şu sözlere yer verildi:

Tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak. Salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair ” takip”, “denetim” ve “uyarı” eksenince mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirlerle yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecek. Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında, salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik hususlar görüşülerek karara bağlanacak. 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak.”

Genelge, Türkiye’de mevcut salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacı güdülerek, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, hayatın her alanına yönelik ek kurallar ve önlemlerin hayata geçirileceği aktarılıyor.

bakanlik-yeni-koronavirus-genelgesi-yayinladi

CNN Türk ve shiftdelete.net’te paylaşılan habere göre, bu hafta içi denetlenecek yerler şu şekilde;

  • 19 Ekim Pazartesi günü, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olmak üzere kafe, restoran yemek yeme ve içme yerlerinin denetleneceği söyleniyor.
  • 20 Ekim Salı günü ise şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan toplu ulaşım araçları, havaalanı ve otogarlar denetlenecek.
  • 21 Ekim Çarşamba günü ise Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere, toplu çalıştırılan işçi fabrikaları, personel servisleri
  • 22 Ekim Perşembe günü ise tanılı yada temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişilerin denetlenmesi
  • 23 Ekim Cuma günü ise, AVM’ler cami ve mescitler, halı sahalar /  spor salonları
  • 24 Ekim Cumartesi günü ise, kamuya açık alanların yan Cadde,Sokak, Bahçeler vb yerler denetlenecek.
  • 25 Ekim Pazar günü ise, berber / kuaför / güzellik merkezli ve internet kafelerin

denetleneceği ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu