Güncel Haberler

Bilim Kurulu COVID-19 Hakkında Açıklama Yaptı

TeknoBH Google Haberler

Bilim Kurulu üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu COVID-19 hakkında açıklama yaptı. İşte Detaylar

bilim-kurulu-uyesi-mutasyonlu-covid19-hakkinda-aciklama-geldi

İngiltere’de tespit edilen ve çok daha bulaşıcı olduğu düşünülen “mutasyona uğramış koronavirüs” nedeniyle başta Avrupa olmak üzere tüm ülkelerde panik oluştu. Dünya Sağlık Örgütü, mutasyonlu virüsün İngiltere dışında Hollanda, Danimarka, ve Avustralya‘da da tespit edildiği duyururken birçok ülke, İngiltere’ye uçuşları yasaklama kararı aldı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü mutasyona uğramış COVID-19 hakkında açıklama yaptı

Prof.Dr. Tevik Özlü, konu ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spide 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor. Hastalığın kliniği, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştirmeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez ama, dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz.”

Uzmanlar, yeni virüsün %70 oranında daha bulaşıcı olduğunu tahmin ederken virüsün daha ölümcül olup olmadığı sorusuysa şimdilik bilinmiyor. Bu noktada yeni tipin mutlaka takip edilmesi gerektiğini düşünen bilim insanları, çok daha hızlı yayılan bu virüsün sağlık sistemlerini çökertebileceğinden ve kontrolün kaybedilmesine yol açabileceğinden endişe ediyor.

Ayrıca İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış COVID-19 virüsünden sonrasında birkaç saat önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi Instagram hesabından İngiltere uçuşlarıyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır.”

Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu