Donanım HaberleriGüncel Haberler

Bitcoin Madenciliği İçin Özel Ekran Kartları Üretilebilir

TeknoBH Google Haberler

AMD, Bitcoin madenciliği işi yapan kişiler için özel olarak ekran kartı üretimi yapabilir. İşte tüm detaylar

Bitcoin Madenciliği İçin Özel Ekran Kartları Üretilebilir

Son zamanlarda artan kripto madenciliği ile piyasa da ekran kartı bulmak ciddi anlamda çok zorlaşmaya başladı. Ayrıca ekran kartı stok sorunlarından dolayı bu durum en çok da fiyatlara yansımış durumda. Aynı zamanda pandemi koşulları altında birçok insan evde çalışmayı başlaması veya öğrencilerin evlere eğitime devam etmesi bilgisayarlara olan talebi de ayrıca arttırmış durumda.

Hatırlarsanız en son geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 2016- 2017 yıllarında madencilere özel olarak ekran kartı piyasaya sürülmüştü. Ancak 2019 yılında ekran kartı üreticilerinin istediği kadar satış gerçekleşmeyince bu durum iptal olmuştu. Şimdi tekrardan bitcoin madenciliğinde patlama yaşanınca bu ekran kartlarını tekrardan piyasa da görmeye başladık.

NVIDIA, kripto para madenciliğini engellemek adına yeni çıkartacağı ekran kartlarıyla bu durumu engellemeye çalışmıştı. Bu durum bir sonuç vermeyince ekran kartları ile maden kartlarını ayırmaya karar vermişti. Bu sayede her iki tarafı da mutlu etmeyi hedefliyor. Bu durumun piyasada ki ekran kartlarının fiyatlarında da bir düzelme olması bekleniyor.

AMD’den Bitcoin madenciliği için özel ekran kartı

AMD‘nin ekran kartları madencileri tarafından çok fazla tercih ediliyor. Tabi bu durum karşısında ekran kartı üreticileri de stok sorunları yaşamaya başlıyor. Bu durumun farkında olan AMD, bu stok sorununu gidermek adına kripto para madenciliği için özel olarak ekran kartı üretmeye karar verdi. NVIDIA’nın hemen ardından AMD’de B serisi ekran kartları üretecek.

Bitcoin Madenciliği İçin Özel Ekran Kartları Üretilebilir

AMD’nin bitcoin madenciliği için ekran kartlarının isimlerinin dahi belli olduğuna dair söylentiler mevcut. İsimlerinin Radeon RX 5700 XTB, RX 5700B ve RX 5500XTB adını alacağı iddiaları gündemde dolaşmaya başladı. Ancak bu ekran kartlarının ne kadar enerji tüketimi yada OC performanslarının nasıl olacağına dair bir bilgi bulunmuyor.

Peki, AMD ve NVIDIA’nın madencilik için üretimini yapacağı ekran kartları sektörde yaşanan stok  sorunlarına çözüm olacak mı? Aynı zamanda kripto para madenciliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizlerin bu konuyla ilgili yani kripto para nedir ve kripto para madenciliği ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu