Güncel Haberler

BTK, ‘ Kamu Yararına’ Sosyal Medya Uygulamalarını Engelleyebilecek

TeknoBH Google Haberler

Gün içerisinde sizlere aktardığımız haberimizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarına yönelik gerçekleştirdiği sert çıkışının ardından gelecek olan yeni yasal sosyal medya düzenlemesinden bahsetmiştik.

btk-kamu-yararina-sosyal-medya-uygulamasini-engelleyebilecek

Yakın zamanda yüyürlüğe girmesi beklenen sosyal medya düzenlemesi ile birlikte BTK, kamu yararına olacağına karar verdiği durumlarda WhatsApp, Netflix ve Telegram gibi platformları engelleyebilecek.

BTK, ‘ Kamu Yararına’ Sosyal Medya Uygulamalarını Engelleyebilecek

5651 sayılı Internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanunu ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu üzerinde değişiklikler yapılmasını öngören düzenleme, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu‘na ( BTK ) yeni yetkiler kazandırmış olacak.

Düzenleme ile birlikte hayatımıza, ” İnternet erişimine sahip abone ve kullanıcılara, işletmecilerden veya sağlanan internet hizmetinden bağımsız olarak bir yazılım vasıtası ile sunulan; sesli, yazılı,görsel iletişim kapsamında ki kamuya açık elektronik haberleşme hizmetleri veya yazılım platformu vasıtasıyla sunulan uygulama hizmetleri” olarak tanımlanan şebekeler üstü hizmet terimi girmiş olacak.

Hukukçulara göre şebekeler üstü hizmet ifadesi, WhatsApp, Netflix ve Telegram gibi internet üzerinden verilen hizmetleri kapsıyor. Üstelik yeni düzenlemede yer alan ” Kurum ( BTK ) kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya,gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir” maddesi, BTK’nın söz konusu hizmetlere erişim engeli getirme yetkisi olacağını gösteriyor.

 

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu