Mobil Haberleri

Çin Huawei’yi sahipsiz bırakmadı! Şimdi ne olacak Trump?

Çin hükümeti Teknoloji devi Huawei'yi sahipsiz bırakmadı! İşte tüm detaylar

TeknoBH Google Haberler

ABD’nin Huawei’ye karşı yaptırımları devam ediyor ama Çin teknoloji devi Huawei’yi sahipsiz bırakmadı! İşte Detaylar

cin-resmen-abdye-res-cekti

 

ABD ve Çin arasında ki ticaret savaşı farklı bir boyuta taşındı.Donald Trump  yaklaşık olarak 2 yıldır Huawei üzerinden Çin‘e baskı uyguluyordu.Bu zamana kadar boyun eğmeyen Çin,ABD‘nin son hamlesine rest çekti!

Çin Huawei’yi sahipsiz bırakmadı! Şimdi ne olacak Trump?

Donald Trump son olarak yaptığı hamlede ise birçok markanın çip tedarikçisi olan TSMC ile görüşüp, Huawei ve Honor ile olan anlaşmasını bitirmesini istemişti.TSMC ise ABD içerisinde açacağı yeni fabrikanın çıkarları için Huawei‘den sipariş alımlarını durdurma kararı almıştı.Bu karar sonrası zora düşen Huawei‘ye destek Çin’den geldi.

ABD-SMIC-TSMC

Dünya genelinde çip üretimi konusunda liderliği taşıyan TSMC,Huawei satışlarını durdurdu.Huawei‘in orta segment çiplerini SMIC‘e yaptırsa dahi üst seviye yongalar için TSMC‘ye muhtaçtı.

Çin’den beklenmedik bir hamle geldi, ülkesinde ki en büyük çip üreticisi olan SMIC‘e destek kararı aldı.SMIC üretici için Çin 2.2 Milyar Dolarlık bir yatırım bütçesi ayırdı.Böyle bir destek sonrası SMIC kısa bir süre içerisinde üst seviye yongaları üretimini gerçekleştirebilir.Böylece Çin‘den Huawei‘ye büyük bir destek gelmiş olacak.Çin hükümetinin böyle bir karar sonrası Trump hükümetinin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu, açıkca söylemek gerekirse Trump‘ın bu hamlesi elinde patlamış oldu.

Donald Trump‘ın aldığı bu kararlar karşısında Çin‘den Apple,Qualcomm ve Intel gibi ABD merkezli şirketlere aynı yaptırımı uygulayabilir diye düşünüyoruz.ABD ve Çin arasında ki ticaret savaşı 2020 yılının sonlarına doğru çok daha fazla kızışacak gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu