Güncel Haberler

CoronaVac Aşısı Başarı Oranı Ne Kadar?

TeknoBH Google Haberler

CoronaVac aşısı başarı oranı Türkiye’de vurulan vatandaşlar hakkında çok fazla merak ediliyor. Aşının koruma başarısı sonunda ortaya çıktı. Aşı ne kadar koruyor? İşte Detaylar

CoronaVac Aşısı Başarı Oranı Ne Kadar?

Dünya genelinde hala yayılmakta olan Koronavirüs salgını yüzünden birçok vatandaş hayatını kaybetti. Yaklaşık 100 milyondan fazla kişinin kaptığı virüs giderek daha da artmaya devam ediyor. Aynı zamanda ölüm oranlarında da benzer şekilde bir artışlar yaşanıyor. Bu salgının yayılmasını engellemek ve tamamen bitirmek için vatandaş büyük bir heyecanla aşı vurulmayı bekliyor.

Çin’den Türkiye için getirtilen CoronaVac aşısının etkisi büyük bir oranda belli olmaya başladı. Brezilya’da yapılan denemeler sonucunda bu aşının yüzde 50 oranında aktif olduğu görüldü. Ancak işin ilginç tarafı ise ülkemizde bu aşının etkisi yüzde 91,25 olarak açıklandı.

CoronaVac aşısı başarı oranı hayal kırıklığı yaşattı

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre, aşının ne kadarlık bir etki gösterdiği kesin olarak ortaya çıkartıldı. Bu durumda Sinovac şirketi tarafından geliştirilen bu aşının etki oranı yüzde 50,65 olarak açıklandı. Ancak ülkemizde ki bu oran yüzde 91,25 gibi yüksek bir oran açıklandı. Her iki açıklamanın arasında ki büyük fark vatandaşlar tarafından büyük bir soru işareti oldu.

CoronaVac Aşısı Başarı Oranı Ne Kadar?

Salgının yavaşlaması için kullanılan bu aşı ile ilgili bir diğer önemli konu ise. İki doz halinde vurulan aşının hangi aralıklarla kullanılması gerektiğiydi. Şirket bu konu ile ilgili olarak, her bir doz arasında 14 gün olması yeterliydi açıklamasında bulundu.

CoronaVac aşısı başarı oranı ne kadar olduğu ve yan etkileri konusunda ne düşünüyorsunuz? Aşının herhangi bir yan etkisi olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı. CoronaVac aşısının koruma gücünün yetersiz kalmasıyla birlikte yan etkilerinin de ortaya çıkması vatandaşları korkutuyor diyebiliriz.

Peki sizler Çin’den gelen aşıyı vuruldunuz mu? Yada olmayı düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu