Güncel Haberler

COVID-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

TeknoBH Google Haberler

Türkiye’de COVID-19 aşısı için artık sayılı günler kaldı. Kademe kademe uygulanacak olan bu aşı için rendavu nasıl alınır? İşte Detaylar

Koronavirüs Aşısı Olan Vatandaşlar Rıza Formu İmzalayacak

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgını geçtiğimiz yılı resmen zehir etmişti. Bilim insanları salgın için çalışmalarına hız vermiş gece gündüz demeden çalışmış ve sonunda aşıyı bulmayı başarmışlardı. Faz testleri tamamlanan ve etkinliği kanıtlanan COVID-19 aşısı çok kısa bir süre içerisinde ülkemizde uygulanmaya başlanacak. Kademe kademe vurulacak olan bu aşı sayesinde nihayet hayatımız eskisi gibi normalleşmeye dönecek. Peki, COVID-19 aşısı için rendavu nasıl alınır?

Koronavirüs aşısı kademe kademe uygulanacak. Risk ve iş gruplarına göre ayrıştırılacak olan bu aşı, öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanacak. Daha sonra daha fazla ölümün gerçekleştiği risk grubunun en başında gelen 65 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşısı uygulanacak.

COVID-19 aşı randevusunu nasıl alınır?

Koronavirüs aşısı için randevu almak için, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin (MHRS) internet sitesi ” https://www.mhrs.gov.tr/ ” adresi üzerinden veya 182’den randevu alabilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden nasıl randevu alınır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden randevu almak için öncelikle web sitesini açın. Daha sonra site içerisinde yer alan Randevu Al butonuna tıklayın. Üyeliğiniz yoksa, Üyel Ol seçeneği ile gerekli bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme üye olun. Ayrıca üyeliğiniz var ise T.C Kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz.

Randevu ekranı açıldığında ise, Hastane randevusu al seçeneğinden Genel Arama ardından da COVID-19 aşı seçeneğine tıklayın. Eğer aşı için öncelik grubundaysanız aşı için randevu oluşturabilirsiniz. Fakat 65 yaş ve üzeri veya sağlık çalışanı değilseniz “COVID-19 pandemi aşılaması için belirlenen öncelikli gruba sahip değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir.” uyarısını göreceksiniz.

COVID-19 aşısı ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu