Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı açıkladı: Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfi

TeknoBH Google Haberler

Cumhurbaşkanı açıkladı: Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfi yapılmış durumda. İşte Detaylar

fatih-turkiye-dogalgaz-bulundu

Çarşamba günü bahsettiği müjdeyi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı, verilerin muhtemel başa rezervleri işaret ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı açıkladı: Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Tuna-1‘de çalışması gerçekleştirilen Fatih sondaj gemisi, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre şu ana kadar Tuna-1 olarak bilinen bölge, bundan sonra Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirilecek. Bölgede gerekli tüm test, analiz ve mühendislik çalışmalarının gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, ” Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır.” şeklinde ifade etti.

fatih-turkiye-dogalgaz-bulundu-1

Erdoğan’ın açıklamalarına göre bundan sonra ki süreçte tespit kuyularının açılması ve bunu takiben de inşaat ve yapım aşamalarına geçilmesiyle devam edecek. Şu ana kadar Fatih ve Yavuz gemileri ile Akdeniz’de 9 derin deniz sondaj çalışması gerçekleştirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, beklenen keşfin Tuna-1’de gerçekleştiğini ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamasına göre Karadeniz’deki ve Akdeniz’deki sondaj çalışmaları hızlandırılarak devam edecek. Yıl sonunda Kanuni sondaj gemisinin de çalışmalara dahil olacağını ifade eden Erdoğan, Tuna-1’dekine benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den beklediğini ifade etti.

 

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu