Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Sosyal Medya Platformlarını Uyardı

Kısa bir süre önce sosyal medya platformlarını ile ilgili yürürlüğe giren yeni yasal düzenleme sonrasında temsilci atamayan sosyal medya platformlarını uyardı.

TeknoBH Google Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de hala bir temsilcisi bulundurmayan Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarını uyardı.

cumhurbaskani-sosyal-medya-platformlarini-uyardi

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformları ile ilgili yürürlüğe giren yeni yasal düzenleme sonrasında temsilci atamasını yapmayan sosyal medya platformlarına 10’ar milyon TL ceza kesildi.

Cumhurbaşkanı Sosyal Medya Platformlarını Uyardı

TRT World Forumu’na gönderdiği bir video mesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla bu alanda büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.”Kimi zaman mevcut hukuk sistemi bile yetersiz kalıyor” diyen Cumhurbaşkanı, şu sözleriyle devam etti:

cumhurbaskani-sosyal-medya-platformlarini-uyardi-1

“Türkiye olarak bir süredir bu konuda yaşanan haksızlıkları dile getiriyor, kimsenin, hiçbir şirketin hukukun üstünde olmadığını vurguluyoruz. Geçen aylarda yürürlüğe giren kanuni bir düzenlemeyle sosyal medya şirketlerine ülkemizde temsilci bulundurma zorunluluğu getirdik. Bunu yaparken de uluslararası hukukun bizi tanıdığı yetki çerçevesinde, özgürlük-güvenlik dengesini gözeterek hareket ettik. Vatandaşlarımızı, bilhassa da yetişkinlere nazaran daha hassas durumda olan çocuklarımızı korumayı amaçlıyoruz. Temennimiz, kendilerini hukukun dışında gören bu kurumların, ülkemizin iyi niyetli çabalarına gönüllü bir şekilde destek vermesidir. Aksi takdirde Türkiye, her şart altında vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecektir.”

Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ile Türkiye’de ki durumları yeni bir sürece giren sosyal medya platformları için bir uyarı niteliği diyebiliriz. Zira 4 Kasım’da verilen 10’ar milyon TL’lik ceza sonrasında bu platformlar 1 ay içinde temsilci atamaz ise 30 milyon TL’lik bir ceza verilmesi gündeme gelecektir.

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya platformları için alınan kararları sizlerle paylaşmıştık. Dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu