Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: Yerli Google ve Apple Geliyor

TeknoBH Google Haberler

Cumhurbaşkanlığı açıkladı: Yerli Google, Apple, Facebook, Microsoft ve Amazon geliyor. İşte merak edilen tüm detaylar

Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: Yerli Google ve Apple Geliyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, teknolojik gelişmelere dair önemli açıklamalar da bulundu. Teknoloji devi şirketlerin yerli ve milli muadillerinin yapılmasını amaçladıklarını ifade eden Koç, çarpıcı ifadeler kullandı. Bu durumda Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi benzer kalitede işler çıkartabilecekler yer ve milli teknoloji devlerinin ortaya çıkması sağlanacak. Yani en azından hedef bu görünüyor.

Cumhurbaşkanlığı açıkladı: Yerli ve milli muadiller yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, dünya GAFAM‘dan büyüktür diyerek bu konuda ne kadar iddialı olduklarını açıkladı:

Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, ‘Dünya beşten büyüktür diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft, Google bizim tünü arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yiyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip. ” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: Yerli Google ve Apple Geliyor

Şirketlerin bu denli büyük bir verilere sahip olduklarını, özgürlük ve demokrasiden bahsedilemeyeceğini ifade eden Koç, sözlerini “Çünkü bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar halimiz harap olur. Bu anlamda bakıldığında veri güvenliği bizim sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve önceliklidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Söz konusu yeni proje ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu