Oyun Haberleri

Cyberpunk 2077 Dolandırıcıların Hedefinde

Bugün itibariyle piyasaya sürülen Cyberpunk 2077 ücretsiz indirme aldatmacasıyla oyun severlerin verilerine erişmeye çalışıyorlar

TeknoBH Google Haberler

cyberpunk-2077-dolandiricilarin-hedefinde

Uzun yıllardır bekleyiş ve çok sayıda ertelenmenin ardından dünyanın en çok merak edilen oyunlarından biri olan “Cyberpunk 2077” bugün itibariyle piyasaya sürülüyor. Tabi bu durumda Siber dolandırıclar da son 10 yılın en çok beklenen oyununa olan yoğun ilgiden de yararlanmak için hazırda bekliyorlar.

Ünlü anti-virüs şirketi Kaspersky, 2020’nin ilk 10 ayında dolandırıcıların sürekli olarak Cyberpunk 2077’yi bekleyen oyuncularla ilgilendiğini gözlemledi. Bu duruma örnek vermek gerekirse, Ocak ve Kasım 2020 arasında Kaspersky uzmanları, dünyanın dört bir yanından kullanıcılara virüs bulaştırmak için 3.300’den fazla girişim tespit ettiğini açıkladı. Henüz piyasaya sürülmemiş bir oyunu taklit eden çeşitli tehditlerin yanı sıra, dolandırıcılar daha gelişmiş ve daha karmaşık tehditleri de ortaya çıktı.

Cyberpunk 2077 Dolandırıcılığı Nasıl Fark Edildi

cyberpunk-2077-dolandiricilarin-hedefinde-1

Tespit edilen tehditleri analiz eden Kaspersky Güvenlik Uzmanları, oyunculara Cyberpunk 2077‘yi resmi çıkış tarihinden önce indirme imkanı sunan birkaç web sitesi buldu. Bu sitelerdeki yükleyiciler gerçeğine çok fazla benziyor, ancak herhangi bir oyun dosyası indirmek yerine sadece bir süre bekleyip kullanıcıdan bir lisans anahtarı istiyor. Bu anahtar, dolandırıcıların hazırladığı bir anketi tamamlayarak ve ardından e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi kişisel verileri girerek ediniliyor.

“Kullanıcı kişisel bilgilerini paylaşıp anahtarı aldığından bir açılış ekranıyla karşılaşıyor ve uygulama kullanıcıya, oyunu başlatmak için önemli işlevler içeren DLL dosyasının eksik olduğunu bildiriyor. Bu DLL’yi almak için kullanıcıdan anketi tekrar doldurması isteniyor, süreç tıkanıyor ve kullanıcının eli boş kalıyor.”

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Anton Ivanoz,” Siber suçluların Cyberpunk 2077’ye artan ilgisi anlaşılabilir bir durum” diyor. ” Herkes yıllardır bu oyunu bekliyor ve tam da yayınlanmasının arifesinde, dolandırıcılar oyunu oynamak için sabırsızlanan kurbanların değerli bilgileri çalmayı umuyor. Bu yüzden sabırsız oyuncuları resmi lansmanı beklemeye oyunu güvenilir kaynaklardan satın alarak indirmeye çağırıyoruz.”

Dolandırıcıların kurbanı olmamak için Kaspersky şunları öneriyor:

  • Son derece cömert tekliflere ve promosyonlara şüpheyle yaklaşın. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, büyük olasılıkla gerçek değildir.
  • Oyunları sorumlu bir şekilde kaynaklardan ve doğru yollarla satın alın. Bir oyunu indirmeden önce dağıtım hizmetinin itibarını kontrol edin. Geçmişte etik olmayan bir şekilde hareket ettikleri tespit edilmişse alışveriş yapmaktan kaçının
  • Verilerinizi girmeden, para ödemeden veya herhangi bir programı indirmeden önce mesajın güvenilir bir kaynaktan geldiğini doğrulayın
  • Hızla büyüyen dolandırıcılık veritabanına sahip Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Bu, sizi sahtekarların hazırladığı web sitelerden ve kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan koruyacaktır. Kaspersky ürünleri, buradan açıklanan siteleri HEUR:Hoax.Script.FakeGm.gen, indirilen sahte dosyaları HEUR: Hoax.MSIL.FakeGame.gen imzasıyla tespit eder.
  • Dolandırıcıalrın hilelerini aştıktan ve oyunu güvenilir bir şekilde indirdikten sonra, yeni büyük başarılar elde ederken güvenlik çözümünüzde oyun mounu çalıştırmayı unutmayın.

 

Kaynak
donanımarsivi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu