Güncel Haberler

Donald Trump dediğini yaptı ve TikTok yasaklandı!

TeknoBH Google Haberler

Sosyal Medya ile bir türlü iyi geçinemeyen ABD Başkanı Donald Trump dediğini yaptı ve TikTok yasaklandı! ABD Başkanı ülke genelinde yasaklanmasına karar veren kararnameyi imzaladı.

tiktok-veri-ihlalini-acikladi-1

Son zamanların tartışma konusu olan TikTok‘un ABD’de yasaklanma ihtimali önce ki gün gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump‘ın TikTok‘u ülke genelinde yasaklayacağı iddiaları gündeme oturmuştu. Hemen arkasından sosyal medya platformunun Microsoft’a satılması için görüşmeler yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Donald Trump dediğini yaptı ve TikTok yasaklandı!

ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan bir kararname ile ülke genelinde TikTok yasaklandı. Lakin bu kararın uygulanması için 45 günlük bir süre tanınmış. Açıklanan bilgilere göre 20 Eylül tarihinde dolacak ve yasaklar bu tarihten itibaren uygulanmaya başlanacak. İmzalanan kararnamede şu sözler yer aldı:

Çin hükümeti tarafından kontrol edilen uygulamaların yaygınlaşması ABD ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor. ABD, ulusal güvenliğini korumak için TikTok’ karşı agresif önlemler almalı.

Diğer yandan ek bir kararname ile yine Çin merkezli Wechat platformunun da ABD genelinde yasaklanma kararı alındığı açıklandı.

ABD Başkanı’nın imzaladığı kararname ile ilgili Andrew Feinberg resmi Twitter hesabından paylaşım yaparak detaylarını duyurdu.

Donald Trump‘ın aldığı karara 45 günlük bir süre şartı vermeleri fazlasıyla kafa karıştırıcı. Microsoft’un TikTok‘u satın alma görüşmeleri 15 Eylül‘de olumlu yada olumsuz karara bağlanacağını açıklanmıştı. Bu süre içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının Microsoft’a satılma ihtimalininde bulunduğunu hatırlatalım.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu