Otomobil Haberleri

Elektrikli Otomobillere Görülmemiş Zam Geldi

TeknoBH Google Haberler

Elektrikli otomobillere görülmemiş zam geldi. Türkiye’de elektrikli otomobil almak isteyenleri teşvik edilmesi bekleniyordu ancak ÖTV’ye yüzde 400’e varan zam yapıldı.

Elektrikli Otomobillere Görülmemiş Zam Geldi

Dünyada doğayı korumak için devletler arasında vatandaşları elektrikli otomobillere yönlendirmek için çalışmalara başladı. Türkiye’de de bu durumun böyle olması bekleniyordu. Hatta bir zamanlar elektrikli otomobil satın almak isteyenlere teşviklerin olacağı söyleniyordu. Ancak bugün paylaşılan bir habere göre, elektrikli otomobilde ÖTV’ye görülmemiş bir zam geldi.

Elektrikli otomobillere görülmemiş ÖTV zamı geldi

Bugün Resmi Gazete‘de yayımlanan “Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Oranları Hakkındaki Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar” başlığı ile elektrikli araçlarda ÖTV oranı arttırıldı. Bu oran bazı modellerde yüzde 400’e kadar çıkıyor.

Yeni düzenlemelere göre ÖTV, motor gücü 85 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3‘ten yüzde 10‘a, motor gücü 85 kW‘yi geçen fakat 120 kW‘yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 7’den yüzde 25’e motor gücü 120 kW‘yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15’ten yüzde 60‘a yükseltildi.

Elektrikli Otomobillere Görülmemiş Zam Geldi

Türkiye’de elektrikli otomobillerin fırsatları zaten ortada. Bu zamlardan sonra fiyatlarının ne kadar artacağı ise merak konusu. Son araştırmalara göre, Türkiye’de otomobil pazarında 2020 yılında sadece 844 elektrikli araç satılmıştı.

Ancak 2020 yılında elektrikli otomobil satışları 2019 yılına göre yüzde 280,2 artış göstermişti. Büyük ihtimal ile bu ÖTV zammından sonra elektrikli otomobil pazarlarında büyük düşüş yaşanacaktır.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu