Güncel Haberler
Trend

Elon Musk gene şaşırtmayı başardı!

Elon Musk şaşırtan teknolojisi Neuralink'i tanıttı.

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde çılgın girişimci olarak bilinen Elon Musk, insan beynini bilgisayara bağlama projesi olarak duyurduğu Neuralink’i tanıttı. Elon Musk gene şaşırtmayı başardı!

elon-musk-dedigini-yapti-tesla-aciliyor

Tüm dünyanın merakla beklediği Neuralink projesi geçtiğimiz gün internet üzerinden canlı yayın yapılan bir etkinlikte duyuruldu.  Tesla ve SpaceX gibi büyük şirketlerin kurucusu olan çılgın girişimci Elon Musk, insan beynini bilgisayara bağlama projesi olarak geliştirdiği Neuralink adını verdiği projesini sundu. Temelinde bir bilgisayar çipi olan bu ilginç ürün insan beynine çok ince kablolar yardımı ile bağlanacak.

Elon Musk gene şaşırtmayı başardı!

Kafatasına entegre olarak kullanılacak olan Neuralink isimli cihazın bağlantı kabloları, kolay bir operasyonla kafasına yerleştirilecek. Pil ile çalışan cihaz, 23 mm çapa ve 8mm kalınlığına sahip ve pili 1 gün boyunca yetebilecek. Yeni ürünün en büyük iddialarından biri ise internete bağlanan her türlü cihazın beyin dalgaları ile kontrol edebilmek. Elon Musk gerçekleştirdiği toplantıda Neuralink‘in Tesla‘nın otomatik pilotunu kontrol etmek için kullanıldığı gibi aynı zamanda oyun oynamak için de kullanılma ihtimalinin olduğunu belirtti.

elon-musk-neuralink-tanitti

Elon Musk‘ın iddiasına göre Neuralink, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarda tedavi etmek için kullanılabilecek. Elon Musk’ın yeni icadının maymunlar üzerinde denendiğini ve maymunlardan birinin bilgisayarı zihin yoluyla kontrol edebildiğini başardığını açıkladı.

Henüz insanlar üzerinde testlere başlanmadığını belirten Elon Musk, Neuralink‘i bu yıl sonuna doğru insanlar üzerinde test edeceklerini belirtti. İnternet üzerinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu