Güncel Haberler

Facebook, TikTok’un Rakibi Collab Uygulamasını Kullanıma Sundu

TeknoBH Google Haberler

Sosyal Medya devi Facebook, TikTok’un yeni rakibi Collab uygulamasını yayınladı. TikTok’un rakibi Collab kullanıcılara neler sunuyor? İşte detaylar

facebook-tiktok-rakibi-collab-uygulamasini-kullanima-sundu

Sosyal medya platformun devi Facebook her geçen gün büyümeye devam ediyor. Yaptığı yenilikler ile diğer platformlara her geçen gün yeni bir rakip çıkarmayı başaran Facebook, şimdi de TikTok‘u tahtından etmeye hazırlanıyor. Facebook, Collab adında yeni uygulaması ile TikTok’un en dişli rakibi olmaya hazırlanıyor.

Facebook’un yeni uygulaması Collab kullanıcılarına neler sunuyor?

Facebook, Mayıs ayında yalnızca davetle beta olarak bu programı kullanıma sunmuştu. Bugün de Facebook, App Store’da işbirliği ile müzik videoları hazırlamak için deneysel bir uygulama olan Collab‘ı resmen kullanıcıların hizmetine sundu. Bu uygulama Facebook’un Yeni Ürün Deneme (NPE) ekibinin birçok ürününden bir parçası olarak faaliyet gösterecek.

Yeni uygulama biraz da olsa TikTok’dan esinlenmiş diyebiliriz. Kullanıcılar 15 saniyeye kadar üç adete kadar bağımsız videoyu birleştirerek kısa biçimli müzik videoları oluşturmasına imkan sunuyor. Uygulama, kaydınıza ekleyerek veya kompozisyonunuzu tamamlamak için hızlıca kaydırıp bir düzenleme keşfederek aranjmanınızı oluşturabiliyorsunuz. Facebook’un yeni uygulaması TikTok‘a benzer bir şekilde, kullanıcıların göz atabileceği ve buna göre seçim yapabileceği bir akışkana da sahip.

facebook-tiktok-rakibi-collab-uygulamasini-kullanima-sundu-1

Ayrıca yeni uygulamanın bir diğer güzel özelliği ise, uygulama içerisinde ki favori müzisyenleri beğenme seçenekleri bulunuyor. Bu özellik sayesinde müzisyenler yeni kliplerini (video) paylaştığı zaman anlık olarak bildirim alabilecekler.

Uygulamanın senkronizasyon kısmına geldiğimiz de, uygulama içi araçlar sunarak video ve ses senkronizasyonunun karmaşıklıklarını da ele alıyor. Collab uygulaması aracılığıyla oluşturulan bir içerik, TikTok ve Instagram gibi platformlara da yayınlanabiliyor.

Facebook’un uygulaması şimdilik ABD ve iOS (App Store) gibi platformlarda kullanımına sunuldu. Ancak beklenen ilgiyi görürse uygulama hem Android hem de diğer Avrupa ülkelerin de kullanıma sunulacak.

Sosyal medya gündeminde merak edilen ise, Facebook yeni uygulamasıyla TikTok’a rakip olabilecek mi? Hatırlarsanız Facebook geçtiğimiz yıllarda TikTok’a rakip olması için Lasso adlı bir uygulamayı duyurmuştu ancak uygulama beklenen ilgiyi göremediği için bir süre sonra uygulamanın fişi çekilmişti. Dilerseniz haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Collab beklenen ilgiyi görebilecek mi? Sizler yeni uygulama ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu