Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Facebook Verileri Sızdırıldı! Peki Sizi Etkiledi Mi?

TeknoBH Google Haberler

Kısa bir süre önce 521 milyon kullanıcının Facebook verileri sızdırıldı. Peki sızdırılan bu veriler içerisinde sizlerin verileri var mı? İşte Detaylar

Facebook Verileri Sızdırıldı! Peki Sizi Etkiledi Mi?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Facebook hacklendi ve 533 milyon Facebook kullanıcısının verileri ortaya çıkmıştı. Şuan da 106 ülkeden kullanıcıların bilgileri internete düşmüş durumda. İnternete düşmüş olan bu veriler içerisinde telefon numaraları, Facebook ID’leri ve doğum tarihleri yer alıyor.

Facebook verileri sızdırıldı! Veri güvenliğini nasıl test edebiliriz?

Tabi bu kadar fazla kişinin verileri sızdırıldıktan sonra aklınıza gelen ilk soru. Sızdırılan bu veriler içerisinde benim verilerim yer alıyor mu? Bunu öğrenmek için mevcutta ki tüm verilerinizi incelemenize gerek yok. Bahsedeceğimiz araçları kullanarak bilgilerinizin güvenliğini test edebilirsiniz. Tabi burada hesap şifrelerinin de yayınlandığını düşünürsek, kullandığınız şifrelerinizi kısa sürede değiştirmenizi öneriyoruz.

Bu konuda en çok bilinen ve tercih edilen Have I Been Pwned sitesidir. Söz konusu sitede araştırma yapmanız son derece kolay diyebiliriz. Açılan sitede ki arama kısmına kullandığınız e-posta adresinizi yazmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra veri ihlali yaşayıp yaşamadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer ki Facebook veri ihlali yaşamadıysanız burada çıkan listede rahatça görebileceksiniz.

Facebook Verileri Sızdırıldı! Peki Sizi Etkiledi Mi?

Veri ihlalin gündeme gelmesi ile birlikte bu tarz arama sistemlerin sadece e-mail adresleri ile ihlalin kontrol edilmesi kullanıcılar tarafında büyük bir soru işaretiydi. Sitenin sahibi Troy Hunt, sistemlerinde telefon numarası aramanın faydalı olup olmayacağını Twitter’daki kullanıcılarına sordu. Sonuçlarda %68’e yakın kullanıcılar bu hizmetin olumlu olacağını düşündü.

Eğer ki sizde telefon numaranızın ihlali olup olmadığını merak ediyorsanız “The News Each Day” adlı web siteyi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Bu şekilde veri ihlaline dahil olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak burada önemli bir nokta var ki, söz konusu sitenin Teknoloji dünyasında bilinirliği çok az. Bu sebeple sitenin elinde ki verinin güvenirliğinin ne kadar doğru olduğu tartışılır.

Tabi böyle veri ihlallerine karşı birkaç önemli adım var. Bu önlemlerden ilki, şifrenizi değiştirmek ve kullanılan şifrenizi periyodik biçimde devamlı değiştirmek. Tabi bir diğer önemli önlem ise, parola yöneticisi kullanmanız.

Bununla ilgili sizler için hazırladığımız bir içerik var. Okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu