Güncel Haberler

Fahrettin Koca, Gerçek Rakamları Bu Ay Açıklayacak

TeknoBH Google Haberler

Fahrettin Koca, uzun zamandır gündemden düşmeyen hasta-vaka tartışması sonrasında bu ayın 15’inden itibaren gerçek rakamları açıklayacağını dile getirdi.

fahrettin-koca-koronavirus-asisi-aciklama-yapti

Fahrettin Koca, uzun zamandır gündemden düşmeyen hasta-vaka tartışmasına son noktayı koydu. Bakan, bu ayın 15’inden itibaren tüm rakamların açıklanacağını dile getirdi. Ayrıca önümüzde ki salı günü Türkiye’deki ilk aşının 1.000 dozluk üretiminin de tamamlanacağını açıkladı.

Fahrettin Koca, bu ayın 15’inden itibaren tüm rakamları açıklayacak

Fahrettin Koca, Türkiye’deki hasta-vaka tartışmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, her ülkenin kendi test politikasını belirlediğini, Dünya Sağlık Örgütü’ne Türkiye’deki test rehberiyle ve test politikasıyla ilgili tüm bilgilerin paylaşıldığını ifade etti.

Fahrettin Koca’nın açıklaması:

Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz.” sözleriyle ülkemizde ki koronavirüs tartışması başlamıştı. Ancak Fahrettin Koca yeni bir açıklama yaptı. Açıklaması ise şu şekilde;

koronavirüs-asisi-bulundu-mu

Bu ayın 15’inden itibaren bütün rakamları açıklayacağız. Aynı zamanda bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1,5 – 2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. diyen Fahrettin Koca ” Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.” diye ifade etti.

Fahrettin Koca, Salı gününü işaret ederek, o gün Türkiye’de insan üzerinde uygulanacak olan ilk aşının 1.000 dozluk üretiminin tamamlanacağını dile getirdi. Üretiminin ise geçtiğimiz hafta başladığını da bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de aşı gönüllüsü olarak 15 bin kişinin olduğunu ve bunların arasından aranan özelliklere sahip 44 kişinin seçildiğini açıkladı. Bakan bu süresi şu şekilde anlattı, “ Bu 44 gönüllü önce 5 günlük bir karantinaya girecek. O 5 günde tetkikler yapılacak, herhangi bir virüs taşımadığından emin olunacak. Bu sürecin 2 haftayı bulacağı tahmin ediyoruz. Onun programı da şöyle ilk gün birinci dozu vereceğiz. 21’inci gün ise ikinci doz verilecek.”

Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu