Güncel Haberler

Fahrettin Koca Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi

Beklenen haber Fahrettin Koca tarafından duyuruldu. Koronavirüs aşısı için tarih verildi.

TeknoBH Google Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs aşısı için sonunda tarih verdi. Bakan Koca, koronavirüs aşısının yapılması için zorunlu hamleler için kolları sıvadı. İşte Detaylar

fahrettin-koca-yerli-milli-asi-aciklamada-bulundu

Türkiye hem Koronavirüs aşısı hem de bu aşı için yapılması zorunlu olan hamleler için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde yeni alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, bu ay da olmak üzere önümüzde ki 5 ay için açıklamalar da bulundu.

Fahrettin Koca Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi

Fahrettin Koca, daha önce ülkemizin Koronavirüs’e karşı aşı geliştiren ülkeler arasında yer aldığını duyurmuştu. Yerli aşı için önümüzde ki yılın Mayıs ayını işaret eden Koca, Pfizer aşısı için yoğun bir şekilde çalışıldığını belirtti.

Aralık ayında en az 10 milyon adet aşının tedarik edileceğini bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu sayının 20 milyona kadar yükseltilebileceğini söyledi. Aynı zamanda önümüzde ki yılın ilk 60 gününde toplam da 30 milyon adet (Ocak 2021: 20 milyon – Şubat 2021: 10 milyon) aşı daha temin edilecek.

fahrettin-koca-koronavirus-asisi-icin-tarih-verdi

Yerli aşı için hazırlanan birinci aşamanın bu ay bitirilebileceğini ve hemen ikinci aşamaya geçilebileceğini belirten Bakan Koca, üçüncü aşamanın 4 ay sonra başlatılabileceğini düşünüyor. Bu aşamadan hemen sonra yaygın kullanım dönemine geçilecek.

Temin edilen aşıların 11 Aralık 2020 tarihinden sonra sağlık çalışanları arasında yaygın bir şekilde kullanılacağı da elde edilen bilgiler arasında yer alıyor. Koca, Bilim Kurulunun bu süreç hakkında bir bilgi paylaşacağını ve önceliğin riskli gruplara verileceğini bildirdi.

Bir süredir gündemde koronavirüs aşılarının ücretli olacağı yönünde söylentiler mevcut. Bizlerde kısa bir süre önce koronavirüs aşısı ücretli mi yoksa ücretsiz mi olacağı ile ilgili haber paylaştık. Dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
shiftdelete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu