Güncel Haberler

Fahrettin Koca Yerli Aşı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ( COVID-19 ) salgınının aşısı ile ilgili yeni açıklamalar yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı hakkında yeni bir açıklamalarda bulundu.

TeknoBH Google Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı hakkında açıklamalarda bulundu. Koca, aşı uygulanan hayvanlarda virüse rastlanmadığını açıkladı. İşte yerli aşı hakkında ki detaylar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, insan deneylerine başlayacak aşının hayvan deneyleriyle ilgili önemli açıklamalar da bulundu. Aşı çalışmaların da insan denemelerine gelindiğinin müjdesini veren Koca, 1 hafta, 10 gün gibi bir süre içerisinde bazı aşıların insan denemelerinin başlayacağını açıkladı. ” Üç aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız” diyen Bakan, kısa bir süre önce resmi Twitter hesabından aşılar ile ilgili bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Milli aşının hayvan deneyleriyle ilgili bilgi veren Fahrettin Koca, ” Milli Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı. Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti, 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Milli aşıya daha yakınız” şeklinde resmi Twitter hesabından açıklamalar da bulundu.

Ülkemiz de 13 ayrı Covid-19 aşı adayı çalışması olduğunu ifade eden Fahrettin Koca, ” Bunlardan 5’i insan deneyleri safhasına yaklaştı. Klinik safhaya gelen tüm aşı adaylarımız Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığımız (TÜSEB) tarafından destekleniyor. Türkiye’nin gücü bilimde.” ifadelerini kullanırken Koronavirüs aşısı dışında Kırım-Kango Kanamalı Ateşi aşısının insan deneyleriyle de ilgili önemli açıklamalar da bulundu. Fahrettin Koca, ” TÜSEB’in desteklediği Kırım-Kango Kanamalı Ateşi aşısı insan deneyi Faz-1 safhası başarıyla tamamlandı. Kuduz, verem ve suçiçeği aşısı adayları da insan deneyi aşamasına geldi. Milli aşılarımızı geliştirmek ve milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu