Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Finans Şirketleri Açıkladı: Dolar 10’u Bulacak!

TeknoBH Google Haberler

Dolar kurunda yaşanan ani yükseliş herkesi korkutmaya başladı. Finans şirketlerinin açıkladığı bilgilere göre dolar 10’u bulacak. Piyasa karışacak!

Finans Şirketleri Açıkladı: Dolar 10'u Bulacak!

Asya borsasının açılmasıyla birlikte dolar/TL bir anda 8.40 civarlarına çıktı. Bugün ise borsanın açılması ile birlikte 7.80 seviyelerine gerileyen dolar herkesi korkutmaya başlamıştı. Bugün ise Avrupalı bir finans şirketi Societe Generale dolar/TL için korkutan senaryosunu paylaştı.

Societe Generale‘ın beklentilerine göre dolar kuru 2021’in ortalarına doğru 9.70 seviyelerini görecek. Bu tip beklentiler ve kıyamet senaryoları genellikle Türkiye üzerinde çok konuşuluyor. Ancak bir günde yüzde 15 civarında bir artış yaşanan kurları dizginlemek büyük bir dönüm noktası diyebiliriz. Dolar kurunun akıbeti bu hafta sonuna kadar belli olacak diye düşünüyoruz. Eğer bu yükseliş devam ederse 9.70 senaryosuna bir adım daha yaklaşmıl olacağız. Her geçen günün dolar kurunun artması hem telefon sektöründe hem de bilgisayar sektöründe daha doğrusu birçok sektörde çok etkileyeceğini düşünüyoruz.

Dolar 10’u bulursa Teknoloji sektörü karışır!

Firmalar genellikle bir ülke pazarına giriş yaptıklarına finansal beklentilerini ya 6 aylık ya da 12 aylık olarak yapıyor. 2021 yılının ikinci yarısında söylendiği gibi kurlar artmaya devam ederse, tüm firmalar yeni fiyat politikalarına geçiş yapacaktır. Dolar kurunun her geçen gün artmasının telefon fiyatlarında büyük artışlara sebep açacağını söyleyebiliriz.

Telefon fiyatlarına baktığımız zaman 9.999 TL‘ye aldığımız bir amiral gemisi modelinin fiyatı yaklaşık olarak 14.000 TL’ye kadar çıkacaktır. Aynı şekilde orta segmente hitap eden bir akıllı telefonun fiyatı 5.000 TL olduğunu düşünürsek bu dolar kurundan dolayı 8.000 TL civarına çıkacaktır.

Finans Şirketleri Açıkladı: Dolar 10'u Bulacak!

Dolar kurunun bu şekilde artması birçok alanda olumsuz etkiler bırakacaktır. Özellikle te Teknoloji sektöründe, akıllı telefon fiyatları gibi birçok sektörde olumsuz etkiler yaratacaktır. Ancak bu dediklerimiz şimdilik Avrupalı finans şirketlerinin beklentisi. Bu durumun tam tersi de olabilir.

Dolar kurunun bu kadar hızlı yükselmesi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu