Otomobil HaberleriTeknoloji Haberleri

Ford Üretime Ara Verdi! Peki Neden?

TeknoBH Google Haberler

Otomotiv devi Ford üretime ara verdi. Peki, ne oldu da otomobil üreticileri üretime ara vermeye başladı? İşte merak edilen tüm detaylar

Ford Üretime Ara Verdi! Peki Neden?

Geçtiğimiz yıl patlak veren koronavirüs pandemisi sonrasında tüm sektör ağır bir şekilde yara aldı. Ancak öyle bir sektör krize uğradı ki tüm sektörlerde domino etkisi yaratmaya başladı. Çip krizi ilk olarak telefon ve bilgisayar donanımlarını vurdu. Daha sonrasında otomobil sektörüne sıçradı. Otomotiv devi Ford üretime ara verdi. Peki neden?

Ford üretime ara verdi

Ford tarafından yapılan açıklamalara göre, mikroçip sıkıntısı yaşadıkları için bir süre üretime ara vereceklerini açıkladı. 3 Nisan – 9 Nisan 2021 tarihleri arasında Ford üretimi tamamen durduracak. Muhtemelen 9 Nisan‘dan sonra tekrardan üretime başlanacak.

Ford Otosan KAP’a; ” 2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sonrasında birçok sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, özellikle de otomotiv sektöründe son yıllarda daha da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaya başladı. Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanılmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Ford Üretime Ara Verdi! Peki Neden?

Yarı iletken çip krizinin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. Muhtemelen bu krizin bitmesi bu yılın sonlarını bulacaktır. Bu süreçte telefondan tutun da oyun konsolu veya otomobillere kadar teknolojik ürünlerin tamamında stok sorunu yaşanacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu