Güncel Haberler

Freepik saldırıya uğradı! 8 milyon kullanıcının verileri çalındı!

Geniş kitleye sahip olan Freepik, siber saldırıya uğradı.

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde aktif olarak kullanılan ücretsiz görsel indirme sitesi Freepik, siber saldırıya uğradı! Paylaşılan bilgilere göre 8 milyon kullanıcının verileri çalındı! İşte Detaylar

freepik-saldiriya-ugradi-kullanici-verileri-calindi

Ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılan ücretsiz görsel indirme sitesi olan Freepik, siber saldırıya uğradığı ortaya çıktı ve bu saldırıdan tam 8 milyon kişinin kullanıcı şifrelerinin çalındığı ortaya çıktı.

Freepik saldırıya uğradı! 8 milyon kullanıcının verileri çalındı!

Ülkemizde birçok kişinin kullanmakta olduğu ve kullanıcılara yüksek kalitede ücretsiz görsel indirme imkanı sunan Freepik, siber saldırıya uğradığını ve 8 milyondan fazla kullanıcının hesap bilgilerinin çalındığını bildirdi.

Paylaşılan bir diğer açıklamalara göre, 8 milyonu aşkın kullanıcının yaklaşık olarak 4,5 milyonun Google, Facebook veya Twitter hesaplarını kullanarak platforma giriş yaptıklarını ve bu nedenle hesap bilgilerinin çalınmadığını ancak kalan 3,7 milyona yakın kullanıcının ise e-posta adreslerinin yanı sıra parola bilgilerinin de çalındığı açıklandı.

kripto-para-dolandiriciligi-turk-hackerlar-cikti

Dünya genelinde en çok ziyaret edilen siteler arasında yer alan Freepik, yaklaşık olarak 20 milyon kullanıcı bulunuyor. Freepik tarafından yapılan açıklamalara göre siber saldırı SQL Injection yöntemi kullanılarak yapılmış.

Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu tarafından yapılan açıklamaya göre aynı e-posta adresi ve şifre kombinasyonunun birden fazla sitede kullanılması en yaygın hatalardan birisi olduğunu açıkladı. Siber güvenlik uzmanları, Freepik‘te üyeliği bulunan bütün kullanıcıları uyararak aynı e-posta adresi ve şifre kombinasyonuyla açılan bütün hesaplarının şifrelerini değiştirmesi gerektiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu