Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Getir Türkiye’nin İkinci Unicorn’u Olmayı Başardı

TeknoBH Google Haberler

Getir aldığı 300 milyon dolarlık yeni yatırım ile Türkiye’nin ikinci Unicorn’u olmayı başardı. Söz konusu yeni yatırımın detayları

Getir Türkiye'nin İkinci Unicorn'u Olmayı Başardı

Geçtiğimiz günlerde Getir ile ilgili haber yapmış ve aldığı yeni yatırımla Türkiye’nin ikinci Unicorn’u olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Ancak bu haber o dönem resmi olarak duyurulmamıştı. Bugün düzenlenen bir basın toplantısında konu ile ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Bu açıklama sonrasında Peak‘tan sonra Getir Türkiye‘nin ikinci Unicorn girişimi oldu.

Getir Türkiye’nin ikinci Unicorn’u oldu

Getir, aldığı 300 milyon dolarlık yeni yatırımla 2,6 milyar dolarlık değerlemeye ulaşarak Unicorn olma yolunda ki başarısını gösterdi. Beş harf iki heceli Getir kelimesini tüm dünyaya sevdirmeyi hedefleyen Getir, Londra’nın yanı sıra yakın zamanda Almanya, Fransa ve Hollanda‘da hizmet vermeye başlayacak.

Şirket, geçtiğimiz Ocak ayında ikinci yatırım turunu 128 milyon dolar ile tamamlamıştı. Yalnızca iki aç içinde üçüncü turunu da tamamlayan Getir, yerli ve yabancı fonlardan 300 milyon dolar değerinde yeni yatırım almayı başardı. Getir, 5,5 yıl kadar kısa bir sürede Unicorn olan ilk Türk şirketi oldu.

İki ay içerisinde iki tur tamamlayan Getir’de üçüncü turun liderliğini yeni yatırımcılardan Silikon Vadisi merkezli Sequoia Capital ve mevcut fonlardan New York merkezli Tiger Global üstlendi. Daha önce ki turlara katılan 8 fondan 7 tanesi de bu son tura katıldılar.

Getir Türkiye'nin İkinci Unicorn'u Olmayı Başardı

Getir’in Kurucusu Nazım Salur: “Dünyada ilk kez ortalama 10 dakikada market ürünleri teslimat modelini Getir ile 2015 yılında başlattık. İş modelimize olan yoğun ilgi nedeniyle geçtiğimiz turun üzerinden henüz 2 ay geçmeden bir tur daha yatırım alma imkanı doğdu. Biz de bunu değerlendirerek 300 milyon dolarlık yeni kaynak yaratarak yurtdışı pazarlarda daha hızlı büyümeye odaklanacağız. Aldığımız bu yatırımla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin Unicorn’u olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzde ki aylarda Almanya, Fransa ve Hollanda’da Getir operasyonlarını başlatacağız. Pandeminin kontrol altına alınmasını takiben Brezilya’da bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeyi arzuluyoruz. Getir’in Unicorn olmasında en önemli katkıyı veren bayilerimizin saha çalışanları olan kurye ve depo görevlilerine kıdeme dayalı olarak dağıtılmak üzere, 25 milyon TL’yi bayilerimiz kanalıyla paylaşacağımızı da belirtmek isterim” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu