Apple HaberleriMobil Haberleri

Google’a büyük rakip geliyor!

TeknoBH Google Haberler

Dünyanın en aktif kullanılan arama motoru olan Google’a yeni rakip geliyor. Apple, arama motoru geliştirmeye hazırlanıyor.

google-buyuk-rakip-geliyor

iOS işletim sistemine sahip olan iPhone modelleri varsayılan arama motoru olarak Google kullanılıyor. Apple ve Google arasında ki arama motoru anlaşmasından yıllık olarak 8 milyar dolar Google ödeme yapıyor. Cupertino merkezli şirket arama motorunda Google’a rakip olmaya hazırlanıyor.

apple-google-rakip-olmaya-hazirlaniyor

Google’a büyük rakip geliyor!

Google yaptığı ödemelerin kat ve kat fazlasını kasaya koyduğu zaten biliniyor, emin olmamak ile birlikte iOS’ta gösterilen reklamlarının toplam geliri 25 milyar dolar olarak söyleniyor, ve bu kasa tamamı Google‘ın kasasına giriyor. Google ve Apple arasında ki bu anlaşma yakın bir zamanda bozulabilir, sızıntılara göre Cupertino merkezli şirket kendi arama motoru için hazırlıklara başladığı söyleniyor. Herkesin merak ettiği bir diğer konu ise Apple sıfırdan arama motoru mu kuracak ? Tabi ki hayır, Apple hali hazırda ABD’de önemli bir pazar payına sahip olan DuckDuckGo‘yu satın alacağı söyleniyor. Bahsi geçen arama motorunun şirket değerinin 900 milyon dolar olduğu açıklandı.

Google’a büyük rakip geliyor! eğer ki Apple bahsi geçen arama motorunu satın alırsa artık iPhone cihazlarında kendi arama motorunu göreceğiz. Apple’ın DuckDuckGo‘yu satın alması ve cihazlara göre uyarlanması tabi ki yıllar alacak. Google, Apple’a yıllık 8 milyar dolar ödeme yaparken, Apple’ın böyle bir kararı neden aldığı merak konusu oldu ancak herkesin de bildiği gibi Apple işini garantiye almadan bir karar almaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu