Güncel Haberler

Güney Kore yetkilileri itiraf etti!

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde ki Koronavirüs salgınında en çok vaka sayısı görülen Güney Kore, yetkilileri itiraf etti! İşte Detaylar

guney-kore-itiraf-etti

Bugüne kadar Güney Kore‘nin ilk salgını henüz bitirmediğini savunan Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, bugün açıkladığı kararla itiraf etti. Güney Kore’de günlerdir ikinci dalga endişesi mevcuttu, bugün itibariyle yetkililer bunu doğruladı.

Güney Kore yetkilileri itiraf etti!

Güney Koreli yetkililer, Koronavirüs salgınında ikinci dalgayı yaşadıklarını itiraf ettiler. Başkent Seul’de yoğunlaşan yeni vakaların tümünün Mayıs ayında ki tatilden kaynaklandığı belirtiliyor.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Yöneticisi Jeong Eun-Kyeong, daha önce az sayıda vaka bulunan başkent Seul’da, Mayıs ayı başlarında ki tatil haftasının ardından ikinci dalgaya başladıklarını söylediler.

guney-kore-itiraf-etti-1

Jeong yaptığı açıklama da şu sözlere yer verdi: ” Başkentte ilk dalganın mart ve nisan ile şubat ve mart arasında yaşandığına inanıyoruz. Sonra Mayıs tatilinin tetiklediği ikinci dalganın devam ettiğini düşünüyoruz” dedi.

Jeong’un tahminlerde yanıldıklarını itiraf ederken , ” başlangıçta ikinci dalganın kış ortasında çıkacağını tahmin ediyorduk ancak tahminlerimiz doğru çıkmadı. İnsanlar başkalarıyla yakın temas kurmaya devam ettikçe, virüsün devam edeceğine inanıyoruz. “ dedi.

Şubat ayında Güney Kore, gün de 900 gibi rekor sayıda vaka tespit edildiğini duyurmuştu, bu da Çin dışında ki ilk en büyük salgın dalgası olarak değerlendirilmişti. Sıkı yönetim ile vaka sayıları nisan ayına kadar tek haneli sayılara düşürmüşlerdi.

Lakin Mayıs ayı başında sıkı yönetimin gevşetilmesiyle vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. Son güncel vaka sayıları 280 kişi hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı da 12 bin 438’e ulaştı.

Kaynak:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu