Güncel Haberler

Hackerlar koronavirüs aşısının peşinde

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde çok fazla insanın ölümüne sebep olan Koronavirüs salgınının aşısı için bomba bir iddia ortaya atıldı.

ingiltereden-bomba-bir-iddia-geldi-rus-hackerlar-koronavirus-asi-calismalarini-calmaya-calisiyorlar

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi, Rus istihbaratı için çalışan hacker grubu APT29‘un koronavirüs ile ilgili ilaç ve aşı çalışması yapan akademisyen ve ilaç şirketlerine saldırdığını açıkladı. Kuruma göre Rusya, APT29 aracılığıyla ilaç ve aşıyla ilgili elde edilen verileri çalmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Siber Güvenlik Merkezi, gündemi sarsacak bomba gibi bir iddiada bulundu.

İngiltere’den bomba bir iddia! Hackerlar koronavirüs aşısının peşinde

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi tarafından yapılan açıklamalara göre, Rus Hacker grubu APT29‘un COVID-19 ile ilgili aşı ve ilaç formüllerini çalmaya çalıştığını ifade etti. Kurum yetkililerinin bulunduğu açıklamalara göre hacker grubu, akademisyen ve ilaç şirketlerine düzenlediği saldırılarla önemli verileri elde etmeye çalışıyorlardı. İşin asıl ilginç yanı ise İngiltere’den gelen açıklamalar ABD ve Kanada yönetimi tarafından da dile getirildi.

Rus hükümeti’nin sözcüsü olan Dmitry Peskov‘un konuyla ilgili yaptığı açıklamalar da, Rus Haber Ajansı RIA tarafından servis edildi. Peskov, APT29‘a karşı yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak Londra merkezli iddiaların sağlam delillere dayanmadığını, dolayısıyla da bu iddiaların reddedildiğini ifade etti.  Peskov’un bu açıklamalarından sonra İngiltere’de cevap vermek için çok beklemedi.

ingiltereden-bomba-bir-iddia-geldi-rus-hackerlar-koronavirus-asi-calismalarini-calmaya-calisiyorlar-1

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi tarafından Rusya’ya yapılan karşı açıklamalarda, APT29’un Rusya’daki 2019 seçimlerine de müdahale ettiği ifade edildi. Hatta bu konu ile ilgili bir de rapor hazırlandığını ifade eden kurum, önümüzde ki hafta tüm detaylara sahip olan bu raporun yayımlanacağını açıkladı.

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu