Güncel Haberler

Havayolu Şirketleri İflas Mı Ediyor? İşte Detaylar

TeknoBH Google Haberler

Havayolu şirketleri iflas mı ediyor? Dünyanın en büyük havayolu şirketi iflas etmenin eşiğine geldi. Peki neden? İşte merak edilen tüm detaylar

Havayolu Şirketleri İflas Mı Ediyor? İşte Detaylar

Geçtiğimiz yılı tamamen pandemi ile geçirirken bu yılı da bu şekilde geçireceğiz gibi görünüyor. Dünya genelinde 100 milyondan fazla insana bulaşan bu virüs insanların hayatını oldukça zorlaştırıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından yapılan açıklamalara göre bu yıl içerisinde de geçtiğimiz yıla benzer bir durumla karşılaşmak mümkün.

Geçtiğimiz yıl Koronavirüs salgını yüzünden uçak yolculuklarının yolcu sayısında yaklaşık yüzde 66 oranında azalma oldu. Bu sektör için bu oranın çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Salgının başladığı günden bu yana tüm sektörlerde çok fazla olumsuz gelişmeler yaşandı.

Havayolu şirketleri iflas edebilir

Pegasus ve Türk Hava Yolları gibi şirketlerde dahil olmak üzere birçok havayolu şirketleri yolcu bulma konusunda çok fazlasıyla sorun yaşıyor. Avrupa’da alınan uçuş yasak kararları ne yazık ki havayolu şirketlerini olumsuz yanda fazlasıyla etkiliyor. Bu durumun borsa da ki hisse senetlerini etkilediğini bile görebilirsiniz.

İç hat seferlerinde yolcu sayısı yüzde 49 seviyelerinde azalış gösterirken dış hatlarda ise bu seviye yüzde 76 civarlarında. Havayolu trafiğinde meydana gelen yüzde 5 seviyesinde ki azalma yolcu sayısının da düşmesine sebep oldu. Tam da bu sebeple havayolu şirketlerinin bazıları iflas edebilir.

Havayolu Şirketleri İflas Mı Ediyor? İşte Detaylar

Havayolu şirketleri yaz aylarında düzeleceğini düşünüyor

Havayolu şirketlerinin belirli bir kısmı yaz aylarında düzeleceğini düşünüyor. Sadece Aralık ayında ki azalma bile yüzde 70 seviyelerine ulaştı. Tabi ki pandeminin kış aylarında ki artış göstermesi, bu durumun en büyük nedeni. Dünya genelinde 190 farklı havayolu şirketi bu durumdan büyük etkilendi.

Şirketleri şu an için resmi olarak negatif tarafa geçmediler. Yeni aşıların gelmesi ile birlikte herşeyin az da olsa düzeleceğini düşünüyorlar. Ancak mutasyonlu virüsün de gündemde olduğunu düşünürsek, umut ışıklarını az da olsa söndürüyor. Koronavirüs salgını bu yıl içerisinde de aynı şekilde devam ederse Havayolu şirketlerinin bazıları büyük ihtimal ile iflas etme noktasına gelecektir.

Kaynak
btgunlugu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu