Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Vergisi Getirebilir

TeknoBH Google Haberler

Kripto para vergisi için uzun zamandır Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışmalar yapılıyordu. Yapılan açıklamalar sonucunda Bakanlık, kripto paraya vergi getirebilir. İşte Detaylar

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Vergisi Getirebilir

Uzun zamandır dünyanın en büyük kripto parası olarak bilinen Bitcoin ve diğer türde ki paraların merkezi olmayan bir sistem ile yönetilir. Normal şartlarda paralar Merkez Bankalarına bağlıdır. Bu duruma örnek vermemiz gerekirse, dolar ABD Merkez Bankası tarafından, Türk lirası ise Türkiye Merkez Bankası tarafından üretilip dağıtılır.

Ancak Kripto paralar ise hiçbir merkezi sisteme bağlı değildir ve Merkez Bankaları tarafından da üretimi yapılmaz. Bunun yerine tamamen olarak özgün Blockhain zincirleri üretilmektedir. Bundan dolayı takip edilmesi neredeyse imkansız kılar. Bu durumdan rahatsız olan Hazine ve Maliye Bakanlığı söz konusu kripto paralara vergi getirebilir.

Kripto para vergisi mi geliyor?

Clubhouse uygulamasında kısa bir süre önce kripto paralara vergi uygulanıp uygulanmayacağı bir tartışma konusu olmuştu. Büyük bir ses getiren olayın hemen ardından kripto paralara verginin gelip gelmeyeceği konusunda büyük bir merak oluştu. Hatta geçtiğimiz günlerde miras vergisi açıklanan ilk vergi olmuştu. Bu durumda herhangi bir kişi kripto paralarını miras olarak bırakmak isterse vergi ödemek zorunda kalacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Vergisi Getirebilir

Hazine ve Maliye Bakanlığı kısa bir süre önce yaptığı açıklama da “dünya genelinde oluşan kaygıları bizde paylaşıyoruz ” denildi. Aynı zamanda Türkiye’deki banka denetleme kurumlarının da konu ile alakalı olarak çalıştığını da ifade etti. Bu durumda muhtemelen kurumların ortak bir çalışma sonucunda yeni bir açıklama yapılacak.

Fakat kripto paralar da tam olarak bir vergilendirme yapılmasının zor olduğunu düşünülüyor. Ancak bu durumda bankalar üzerinden yapılan alış ve satış işlemleri göz önüne alınacaktır. Peki sizce, Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para vergisi getirebilir mi? Getirirse neler olur? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu