Mobil Haberleri

Huawei, Harmony OS 2.0 İçin Tanıtım Tarihi Verdi

TeknoBH Google Haberler

Huawei, yeni işletim sistemini yayınlamaya devam ediyor. Huawei, Harmony OS 2.0 için tanıtım tarihini açıkladı. Önümüzde ki yıl Huawei’nin yılı olacak gibi görünüyor.

huawei-harmony-os-2-0-icin-tanitim-tarihi-verdi

Huawei’nin Google Mobile Services‘i kullanmasını engelleyen yasağın ardından, şirket çözüm olarak kendi işletim sistemi Harmony OS‘i piyasaya sürme kararı aldı. Bahsettiğimiz işletim sistemi Huawei’nin bazı cihazlarında zaten mevcut. Ancak yeni işletim sistemi bazı akıllı telefon modellerinde yer almıyor. Bugün gün içerisinde Huawei’den Harmony OS 2.0 için müjdeli bir haber geldi.

Huawei Harmony OS 2.0 16 Aralık tarihinde tanıtılacak

huawei-harmony-os-2-0-icin-tanitim-tarihi-verdi-1

Huawei‘nin açıklamasına göre 16 Aralık 2020 tarihinde yeni işletim sistemini küresel çapta resmi olarak duyuracak. Huawei’nin tüketici iş yazılım departmanı Başkanı Wang Chenglu‘nun açıklamasına göre 2021 yılında bu işletim sistemini resmi olarak tüm telefonlarda göreceğiz.

Cihazlar arasında ki güçlü etkileşim artık çok önemli bir duruma geldi. Sadece akıllı ekranlar değil, aynı zamanda gelecekte ” Huawei” cihazlarıyla daha fazla da etkileşim olacak. Tabi ki arayüzün tanıdık ve tutarlı görünmesi yeterli değil. Huawei’nin Harmony’yi geliştirmesinin ve yavaş yavaş Android’ten geçiş yapmasının nedeni de bir süper terminal oluşturmaktır. Bu sözde süper terminalin özü, kullanıcıdan bağımsız olarak terminali oluşturan cihazları kontrol edebilmesidir.

Çoklu cihaz tasarımı bir kenara bırakıp, “1 + 8 + N”nin çekirdeği olan EMUI 11 sistemine odaklanmak, sisteminin basitliği ve verimliliği de çok önemli bir rol oynuyor. EMUI 11’in akıllı çoklu pencere işlevi yine bazı optimizasyonlar alıyor. Kullanıcılar, ekranın kenarına etkin bir kayan pencereyi sürükleyebilir, yakınlaştırabilir veya yerleştirebilir.

Etkileşim animasyonuna ek olarak Huawei, EMUI 11’e yeni temalar ve AOD ekran dışı görüntü de ekliyor. Küçük bir ekran dışı animasyon için bile, Huawei tasarımcıları çok fazla araştırma yaptı. Bu duruma örnek vermek gerekirse, geyiklerin daha çevik yürümesini sağlamak için tasarımcı, tırnaklı hayvanların toynaklarının ve bacaklarının ayrıntılarını ve yürürken dört ayaklarının adımlarını inceledi.

Harmony OS 2.0‘de EMUI 11 arayüzü temel alacak olan Çin merkezli Teknoloji devi sunacağı yenilikler ile birlikte 16 Aralık’taki etkinlikle yeni işletim sistemini tanıtacak. Peki sizler yeni işletim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yılların işletim sistemi Android’e rakip olabilecek mi?

Kaynak
btgunlugu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu