Donanım Haberleri

Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi!

TeknoBH Google Haberler

ABD ve Huawei arasında ki gerilimler hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi! İşte Detaylar

huawei-icin-buyuk-iddia

Kendi işlemcilerini üretemeyecek olan Huawei ile ortaklık yapmak isteyen MediaTek, ABD hükümetine resmi olarak lisans başvurusu yaptığını duyurdu.

Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi!

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında, ABD Ticaret Bakanlığı, şirketin Komünist Çin hükümeti ile yakın bağlarının ABD’deki tüketiciler ve şirketler hakkında ki bilgilerin Pekin’deki sunuculara gönderilmesine yol açacağı korkusuyla Huawei’yi Varlık Listesine koymuştu.

Varlık Listesi’ndeki yeri sayesinde Huawei, iki yıl önce 18 milyar dolar harcadığı ABD tedarik zincirinde ki kendisini yasaklanmış buldu. Bu, Huawei’yi belirli bileşenler için yedek tedarikçiler bulmaya zorladı ve şirket, Google ekosistemini kendi Huawei Mobil Hizmetleriyle değiştirdi.

Lakin Huawei, yükselen ABD- Çin gerilimin bir kurbanı olarak donanım tedariği noktasında oldukça zor günler geçirmeye hala devam ediyor. Şirket en son yaptığı açıklamada, ABD’nin yasağından dolayı 15 Eylül‘den itibaren artık kendi HiSilicon Kirin yonga setlerini üretemeyeceğini belirtmişti. Qualcomm ise Huawei‘ye yonga seti satmak için ABD hükümetinden özel izin istemişti.

mediatek-abd-cin-huawei

Benzer bir adım da, bir başka yarı iletken üreticisi olan MediaTek tarafından geldi. Reuters, Tayvan merkezli çip tasarımcısı olan MediaTek, önümüzde ki ayın ortasında yeni ihracaat kuralları yürürlüğe girdikten sonra Huawei’ye çip tedarik etmek için ABD’den izin istediğini duyurdu.

MediaTek tarafından yapılan resmi açıklama;

” MediaTek küresel ticaretle ilgili emir ve kurallara uyma konusundaki saygısını yileniliyor ve ABD tarafına kurallar ikazınca izin başvurusunda bulundu.”

Eğer yapılan bu başvuru kabul edilmez ise, Huawei’nin MediaTek‘ten bir daha işlemci alamayacağı aktarılıyor.

 

Kaynak
Teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu