Güncel Haberler

İkinci El Araba Satışlarına Vergi Mi Geliyor?

TeknoBH Google Haberler

İkinci el araba alış satışlarına vergi geliyor iddiası gündeme bomba gibi düştü. Söz konusu iddia doğruysa tüketiciler üzülecek! İşte Detaylar

İkinci El Araba Satışlarına Vergi Mi Geliyor?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl sıfır otomobil fiyatları sürekli olarak artış göstermekteydi. Bunun temel nedeni ise pandemi’den kaynaklı artan üretim maliyetleri ve tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar olarak gösterildi. Durum böyle olunca araba satın almak isteyen tüketiciler, ikinci el araçlara yöneldi ve bu talep patlaması sonrasında ikinci el araç piyasasında kabul edilemez noktalara geldi. Geldiğimiz noktada ise ikinci el pazarının biraz durgun günler yaşandığını söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı ikinci el fiyatlarında ufak düşüşler yaşanmış olabilir.

İkinci el araba satışlarına vergi geliyor iddiası gündemde!

Sözcü gazetesinde paylaşılan haberlere göre, hükümet ikinci el araç satışlarında binde 5 oranında vergi alınması için harekete geçti. Hatta hazırlanan yasa taslağının kısa bir süre içerisinde TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasa haline dönüşeceği de iddia edildi. Vergiden kaçınma yollarını da önlemek adına yasada otomobilin satış miktarı, en az kasko değeri kadar olmalıdır ifadelerinin de yer alacağı söyleniyor. Böylece düşük satış gösterip de vergiden kaçma taktikleri de işe yaramayacak.

İkinci El Araba Satışlarına Vergi Mi Geliyor?

Eğer ki bu durum gerçekleşirse, ikinci el otomobil pazarlarında fiyatların yine artmasına sebep olacaktır. Fiyatlar karşısında zaten eli kolu bağlı olan tüketiciler, bir zam furyası daha yaşayabilir. Bakalım önümüzde ki günlerde ikinci el araba satışlarına vergi gelecek mi? Bu konuyla ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu