Güncel Haberler

İkinci el araç fiyatları tekrar artabilir!

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde ki koronavirüs salgınından dolayı sıfır otomobil fabrikalarının üretimi durdurulmuştu. Tekrar koronavirüs salgınından kaynaklı ikinci el araç fiyatları tekrar artabilir.

ikinci-el-otomobil-piyasasina-duzenleme-gelecek-1

Aralık ayından itibaren dünya genelinde etkisini göstermeye başlayan ve şuanda tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, 20 milyondan fazla insana bulaştı. Ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde ” ikinci dalga ” tartışmaları devam ederken, hali hazırda oldukça artan ikinci el fiyatları tekrardan korkutmaya başladı.

İkinci el araç fiyatları tekrar artabilir!

Koronavirüs salgını döneminde bütün otomobil fabrikalarının üretimi durdurması sonrasında hali hazırda araç stoklarının da az olduğu ülkemizde, sıfır araç bulmak neredeyse imkansız artık. Şu anda bir otomobil satın almak istediğiniz de 4- 5 ay bekleme süresi ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz ve aynı zamanda fiyatlarını geçen sene ile karşılaştırmak istediğiniz de arasında ciddi bir fark olduğunu görebiliyorsunuz. Yine de sıfır araç almak isteyenler bayi ile görüşme sağladıkları zaman bayiler fiyat garantisi de vermiyorlar ki sebebi teslim edeceği dönemde ki Dolar ve Euro kurları.

ikinci-el-otomobil-fiyatlari-artabilir

Otomobil piyasasında sıfır araç bulamadıkları için herkes ikinci el araçlara yönelmesi fiyatları akıl almaz bir şekilde arttırdı. İkinci el araç fiyatlarında neredeyse 2 katı artış yaşanırken, galerilerde yer alan 0 km araçların veya düşük kilometreye sahip araçların fiyatları neredeyse sıfırdan daha yüksek.

Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Oda Başkanı Mehmet Güveloğlu ikinci el araçlar konusunda önemli bir uyarıda bulundu. Dünya genelinde ki koronavirüs salgınının ikinci bir dalga yaşanması halinde hali hazırda oldukça zorlaşan sıfır araç tedariklerinin tekrar durması noktasına geleceğini ve fiyatların tekrar artabileceğini belirtiyor.

Sputnik tarafından paylaşılan haberde şu sözlere yer verildi;

Bu fiyatların böyle olması normal değil ama üretim yok. Yeni araba gelmediğinden dolayı ikinci ele talep çok ciddi. Bu pandemi sürecinde de insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyor ve satışlar şuanda çok iyi. Olası bir ikinci dalganın gelmesi bu araç fiyatlarını tekrar yükseltecektir. Çünkü üretim olmayacak, olmadığı içinde ister istemez yükselmeye devam edecektir. Bunun önüne kimse geçemez. Çünkü araba artık bir ekmek ve su gibi ihtiyaç. Her eve lazım.”

” Otomobil piyasası artık düşmez. Herşey dönüyor, dolaşıyor üretime çıkıyor. Üretim yok. Üretim olması lazım. Şu anda bir vatandaşımız hangi sıfır arabayı almak istese 3-5 ay sıra beklemesi gerekiyor ve o süre içerisinde de alıp alamayacağı meçhul. Çünkü ikinci dalga olursa üretim tekrardan duracak ve yine insanlar ikinci ele yönelecek.”

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu