Güncel Haberler

İkinci El Araç Satışlarında Büyük Ceza!

TeknoBH Google Haberler

1 Eylül tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen ve yetki belgesi olmayan işletmelerin ikinci el araç satışlarında büyük ceza ödeyecek! İşte Detaylar

ikinci-el-otomobil-piyasasina-duzenleme-gelecek-1

İkinci el araç satışında bir süredir çok konuşulan ve 1 Eylül tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen yetki belgesi zorunluluğu kapsamında başvuru yapanların, genel toplamın yüzde 10’unu dahi geçmediği açıklandı. İkinci el araç satışı ile ilgili yönetmelik Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın önüne giderken, bu yeni düzenlemenin ardından yetki belgesi olmadan araç satışı yapan kişilere 5 bin TL’den başlayan cezalar kesileceği açıklandı.

İkinci El Araç Satışlarında Büyük Ceza!

İkinci el otomobil alım satış işleriyle uğraşan kişiler için zorunlu olan yetki belgesi uygulaması 1 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Bu tarihe kadar zorunlu olan yetki belgesini almayan işletmelere ise önemli cezaların kesileceği açıklandı. Türkiye’de ikinci el araç ticaretiyle uğraşan 50 bin işletmenin olduğu söylenirken, şu ana kadar bu işletmelerin çok küçük bir kısmının belgeyi çıkardığı açıklandı.

ikinci-el-araclara-duzenleme-geliyor

İstanbul’da 7 bin kadar işletmenin ikinci el araç satışı ile uğraştığını açıklayan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Görkem Konu, bu kişilerden 500 civarının yetki belgesini aldığını ve işletmelerin henüz yetki belgesi çıkarmadığını söyledi. Ayrıca yetki belgesini almaya hak kazansa da Ticaret İl Müdürlükleri tarafından hala belgesi teslim edilmeyen işlemlerin de bulunduğunu söyleyen Konu, tüccarlara tanınan sürenin 31 Ağustos tarihinde dolacağını, bu blegeye sahip olmayan kişilerin ise ikinci el araç alım satımı yapamayacağını açıkladı.

Yeni düzenleme ile birlikte ikinci el otomobil satışı yapan işletmelerin, satışın yapıldığı tarihten yedi gün önceye kadar alınan ekspertiz raporu bulundurması istenecek. Aracın alıcıdan kaynaklanan bir nedenle satışın gerçekleşmediği durumda ekspertiz raporunun ücretini alıcı, diğer durumlarda ise yetki belgesine sahip olan işletme tarafından ödenmesi istenecek.

 

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu