Güncel Haberler

İkinci El Telefonlara Garanti Geliyor

TeknoBH Google Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ikinci el ürün-alım-satımlarında mağduriyet yaşanmaması adına yönetmelik üzerine çalışmaya başlandığı açıklandı. Detaylar haberimizde

ikinci-el-telefonlara-garanti-geliyor

Özellikle akıllı telefon ve bilgisayarlarda ki fiyat önü tutulamayan fiyat artışı, ikinci el ürünlere olan talebin daha da artmasına sebep oldu. Bununla birlikte vatandaşlar, uygun fiyatlı oldukları için ikinci el ürünlere ilgi gösterirken bazı mağduriyetler yaşanıyor. Sabah Gazetesi tarafından aktarılan bilgilere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, konuyla ilgili olarak harekete geçti ve yeni bir yönetmelik üzerinde çalışmaya başladı. Bu yönetmelik ile ikinci el telefonlara garanti geliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önümüzde ki günlerde yürürlüğe gireceği aktarılan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik, genel olarak ikinci el satışı yapılan elektronik ürünlere bir yasal statü kazandırıyor. Bu durumda hala çalışmakta olan ikinci el elektronik ürünlerin ekonomiye geri kazandırılmasını amaçlayan yönetmelik, olası mağduriyetlerin ise önüne geçmeyi hedefliyor.

İkinci El Telefonlara Garanti Geliyor

Yeni yönetmelikle birlikte ikinci el elektronik ürünler artık ” yenilenmiş ürün ” sıfatını taşıyacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanılığı’ndan alınacak izin ile bu ürünler için yenileme merkezleri kurulacak. Ürünler, bu merkezler aracılığı ile gözden geçirilecek, tamir edilecek ve yenilenecek. Ayrıca ürünler bu merkezlerde paketlenecekleri ve sertifikalandırılacakları için yasal bir statü kazanacak.

ikinci-el-telefonlara-garanti-geliyor-1

Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’in ikinci el elektronik ürünleri ilgilendiren belki de en önemli kısmı garanti. Yönetmelikle birlikte yenilenmiş yani ikinci el ürünler birer garanti belgesine sahip olacak ve yenileme merkezeri ya da yetkili satıcılar bu cihazların bakım,onarım,montaj gibi satış sonrası hizmetlerinden sorumlu olacak.

 

Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu