Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

İkinci El Telefonlara Yeni Şartlar Getirildi

TeknoBH Google Haberler

Kullanılmış telefonları ekonomiye tekrar kazandırılması ve güvenli şekilde tüketicilere sunulması için ikinci el telefonlara yeni şartlar getirildi. İşte Detaylar

İkinci El Telefonlara Yeni Şartlar Getirildi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kullanılmış telefonların ekonomiye tekrar kazandırılması ve güvenli bir şekilde tüketiciye sunulması için sertifikalandırma şartı getirildi. TSE, “İş Yerleri- Cep Telefonu Yenileme Merkezileri İçin Kurallar” standartlarını yayımladı.

İkinci el telefonlara sertifika şartı getirildi

TSE ikinci el telefonların yenileme standardı getirerek tüketiciyi korumayı hedefliyor. Standart dahilide açılacak cep telefonu yenileme merkezleri, ikinci el telefonlarda önceki kullanıcıyla illiyet bağını kaldırmayı hedefliyor. Bu merkezler ikinci el telefonların onarılması gereken parçaları onarıp tüketiciye sorunsuz bir şekilde cihazları ulaştıracak. Dileyen işletmeler yenileme merkezleri için başvuruda bulunabilirler. İşletmeler bu belgeyi alabilmesi için TSE’ye başvurması gerekiyor.

İkinci El Telefonlara Yeni Şartlar Getirildi

Yenileme merkezi olmak isteyen işletmeler cihazların sorumluluğunu üstlenecek. İşletmelerin telefonlara vereceği garanti süresi ise “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik“te belirtilen süre kadar olacak.

TSE’den bu standardı alan işletmeler neler yapacak

 • Cihazların kayıp, klonlanmış ve çalıntı olup olmadığı kontrol edilecek.
 • IMEI numarası beyaz listede olmayan cihazlara yenileme işlemi uygulanmayacak
 • Cihazın yenilenmesine engel olan fonksiyon kaybı sorunlar kontrol edilecek
 • İkinci el cihazın değerini belirleyecek ve bu işlemi en geç beş iş günü içerisinde yapması gerekecek
 • Cihazın performans testleri yapılacak
 • Cihazların verileri kalıcı olarak yok edilecek ve bu durum müşteriye belirtilecek. Bu durumdaki tüm hukuki, idari ve cezai sorumluluk müşteriye ait olacak.
 • Yenileme merkezleri, ikinci el telefonların yenileme işlemi yaparken, onarım ve parça değişikliğinin yapılmasını, önceki kullanıcıya ait kişisel veriler dahil tüm bilgilerin geri getirilemez şekilde yok edilmesini, performansının ve tüm fonksiyonlarının gerektiği gibi çalıştığının tespitini yapabilecek.
 • Yenileme işlemi yapılan ikinci el telefonların elektronik kimlik bilgileri değiştirilemeyecek
 • Yenileme işlemi yapılan ikinci el telefonların sertifikalandırma işlemi yapılacak. Bu sertifika ve yenilenme işlemlerini gösteren liste, yenilenmiş telefonla birlikte verilecek.
 • Yenilenen ikinci el telefonlar, tüketicilerin kolayca görebileceği ambalajına, etiketine, garanti belgesine, IMEI numarasını içeren faturasına, reklam ve ilanlarına “Yenilenmiş Ürün” ibaresi ve iş yeri biglilerine yer verilerek satış sunulacak.
 • Yenilenen cep telefonuna yapılan işlemler, değiştirilen parçalar ve garanti şartlarıyla ilgili bilgiler cihaz ambalajı üzerindeki bilgiler ile uyumlu olacak.
 • İkinci el telefonun ana kartı değiştirildiğinde bu durum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına iletilecek.
Kaynak
shiftdelete.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu