Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Instagram Canlı Odalar Özelliğini Kullanıma Sunuyor

TeknoBH Google Haberler

Sosyal Medya platformun önde gelen isimlerinden biri olan Instagram canlı odalar adlı yeni özelliğini kullanıcılarına sunuyor. İşte merak edilen özellik

Instagram Canlı Odalar Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Sosyal medya platformun en geniş kullanıcı kitlesine sahip olan Instagram, yeni özelliği ile canlı yayınları arttırmayı hedefliyor. Söz konusu yeni Canlı odalar özelliği tüm dünyaya açık hale geldi. Bu özellik sayesinde artık dört kişi görüntülü olarak canlı yayın yapma imkanına kavuşuyor. Bildiğiniz üzere bu özelliğin bir eski sürümünde yalnızca iki kişi canlı yayın yapabiliyordu. Instagram’ın konu ile ilgili yaptığı paylaşım da podcast ya da sohbet programı gibi içeriklere yönlendirilecek.

Instagram’ın yeni özelliği sayesinde daha fazla yapılan canlı yayınlarla daha fazla kitlelere hitap edilecek. Söz konusu yeni özellik ile katılımcıların hepsinin takipçileri canlı odayı izleyebilecek. Aynı zamanda bildirimle haberdar olacaklar.

Instagram’ın kullanıcılarına sunduğu yeni özelliği, geçtiğimiz haftalarda kullanıma sunulan Clubhouse ile karşılaştırabiliriz. Söz konusu uygulama da aynı anda 10 kişinin konuşabildiği sohbet odalarında yaklaşık olarak 8 bin kullanıcıya kadar izleyiciye sahip olabiliyor. Uzmanların konuyla ilgili düşünceleri ise, kısa bir süre içerisinde Clubhouse uygulaması 1 milyon takipçiye ulaştı. Bu sebeple birçok platform bu uygulamaya cevap olması için bu tarz yenilikler üzerinde çalışmalara başladı.

Instagram canlı odalar özelliği nasıl çalışıyor?

Instagram Canlı Odalar Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Instagram canlı odalar özelliğinin kullanımını anlattı ve adımlar şu şekilde:

  1. Canlı oda yayını başlatmak için ekranı sola kaydırın
  2. Daha sonra Canlı seçeneğini seçin
  3. Bir başlık ekleyin ve odalar ikonuna tıklayın
  4. Canlı odaya almak istediğiniz kişileri seçin

Yayını başlattıktan sonra da istediğiniz kullanıcıları yayına ekleyebiliyorsunuz. Yayıncı olarak bir kere de en fazla üç farklı kullanıcıyı konuk olarak ekleyebilirsiniz.

Instagram canlı odalar özelliği Clubhouse ile karşı karşıya!

Clubhouse uygulamasında sohbet sırasında herhangi bir kamera özelliği zorunlu değil. Yani sohbet odasına giriş yaptıktan sonra istediğiniz alanda araba içerisinde, ev de herhangi bir yerde konuşma imkanınız var. Ancak Instagram’ın yeni özelliği kamera karşısında olmanızı zorunlu kılıyor. Bu durumda da Clubhouse uygulaması bir adım önde diyebiliriz. Ancak gene de Instagram’ın bu konuda daha çok öne çıkmasını bekliyoruz. Netice de çok geniş kullanıcıya hitap ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu