Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Instagram Hikayelere Yeni Özellik Geliyor

TeknoBH Google Haberler

Sosyal medya platformun önde gelen isimlerinden biri olan Instagram hikaye özelliğine yeni bir özellik geliyor. Peki bu özellik nedir?

Instagram Hikayelere Yeni Özellik Geliyor

Sosyal medya platformu Instagram’ın geliştirici ekipleri Hikayeler paneline oldukça önemli bir özellik üzerinde çalışıyor. İşitme engelli kullanıcılar için story sekmesine Altyazı çıkartması özelliği test ediliyor.

Bu özelliğe benzer bir özellik Instagram’ın geçtiğimiz yıl Threads uygulamasında yayınlanmıştı. Burada kaydedilen her video otomatik olarak altyazı desteğine ulaşıyordu. İsteğe göre kelimelerin düzenlenebildiği işlevde ekranı kaplayan hareketli metinin özelleştirilmesi de mümkün kılınmıştı. Boyut ve renk değişimi, yazı tipi düzenlemesi gibi tüm bu ayarlar kullanıcıya sunulmuştu. Şimdi aynı özellik bir Hikayeler çıkartması olarak yeniden karşımıza çıktı.

Instagram Hikayeleri yakında erişilebilirlik özelliğine kavuşuyor

Instagram Hikayeleri için gelecek olan yeni özellik sosyal medya danışmanı Matt Navarra tarafından fark edildi. Platformda story paylaşan kullanıcı, video yükledikten sonra çıkartma simgesine dokundu. Burada Altyazı çıkartması isimli test aşamasındaki özelliği gördü.

Söz konusu yeni özellikte hikayeye eklediğiniz video da ne söylerseniz onu canlı bir şekilde metine dönüştürmektedir. Dört farklı yazı tipi özelleştirmesi yapabileceğiniz altyazılara aynı zamanda yazıya renk seçimi de yapmanız mümkün olacak.

Yakın bir zaman içerisinde Instagram hikayeleri üzerinde karşılaşacağınız bu özellik şimdilik tüm kullanıcılarda aktif değil. Platformun sözcüleri yeni fonksiyonun halka açık bir şekilde test edilmediğini söyledi. Ancak yine de bazı kullanıcılar erkenden bu yeniliğin tadını çıkartabilecekler. Bu yeni özellik sayesinde platform, işitme engeli yaşayan kullanıcılar için erişilebilirlik açısından önemli bir puan topladı.

Instagram’ın yeni özelliğinin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı ile ilgili bir tarih verilmedi. Ancak muhtemelen önümüzde ki aylarda kullanıma sunulacaktır.

Kaynak
shiftdelete.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu