Güncel Haberler

Instagram’da takipçi ve beğeni satanlara şok!

Sosyal Medya platformunda takipçi ve beğeni satanlara dava açıldı.

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde en aktif sosyal medya platformlarından biri olan Instagram için sahte takipçi ve beğeni satan sitelere dava açıldı!

Instagram

” ŞİMDİ 5.000 beğeni yada 10.000 takipçi satın alın! ” yazan profillere sahip Instagram botlarının sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor! Bunu yapan bir kişi, Facebook tarafından dava edildi!

Instagram’da takipçi ve beğeni satanlara şok!

Sosyal Medya liderlerinden biri olan dün yaptığı açıklamada, Facebook Inc. ve Instagram LLC‘nin Nikolay Holper adında bir kişiye, Nakrutka adlı bir servis aracılığı ile ” sahte beğeni ” satmaktan federal mahkemede dava açtığını duyurdu.

Sosyal Medya liderlerinden biri olan Facebook‘un açıklaması ise şu şekilde;

Holper, Instagram’da sahte beğeniler, yorumlar, görüşler ve takipçiler dağıtmak için bir bot ağı ve otomasyon yazılımı kullandı. Instagram kullanıcılarına sahte beğeni hizmetleri satmak için farklı web siteleri kullandı. Daha önce Holper ve hizmetleriyle ilişkili hesapları devre dışı bıraktık, onu şartlarımızı ihlal ettiği konusunda resmi olarak uyandırdık. Bu durumu durdurması ve vazgeçmesi için ona bir mektup gönderdik.”

PetaPixel tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre, Holper ” Instagram.by ” ve “Nakrutka.cc ” dahil olmak üzere çeşitli web siteleri altında faaliyet gösteriyordu.

Nakrutka web sitesinde bulunan mahkeme belgelerine göre, fiyatlandırma yapısı incelendiğinde, kullanılan botların kalitesine bağlı olarak fiyatların değişiklik gösteriyor olduğu ve işlem başına yaklaşık olarak 1.700 ruble ( 23 dolar ) gibi bir fiyat çıktığı belirtilmiş.

Bu hizmetleri kullanan Facebook, Nakruta‘nın Instagram hesaplarının sadece iki gün boyunca 8 milyondan fazla sahte beğeni satmış olduğu söylüyor. Hatta Facebook, takipçisi olmayan bir Instagram hesabına bir keçinin siyah beyaz fotoğrafını gönderdikten sonra ” dakikalar içerisinde ” 10.000 beğeni aldığına işaret ederek bu örneği paylaştı.

Açılmış olan davada Holper’dan ticari marka ihlali için 100.000 ABD Dolar isteniyor. Mahkeme belgelerine göre Holper, Beyaz Rusya’da ikamet ediyor. Bu nedenle ABD’nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi San Francisco Bölümü Bölge Mahkemesinde açılan davanın Holper’ın mahkemeye çıkmasını sağlaması çok zor.

 

 

 

Kaynak
Teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu