Apple Haberleri

Intel mühendisi Apple’ın işlemcisi hakkında konuştu

TeknoBH Google Haberler

ABD merkezli Teknoloji devi Apple, WWDC20 açılışı sunumunda Mac için işlemci tarafında değişiklik yapacağını duyurmasının ardından ortalık karıştı. İşte Detaylar

ıntel-islemcisini-degistirecek

 

Intel mühendisi Apple’ın işlemcisi hakkında konuştu

Apple‘ın bu projesi uzun zamandır konuşulması sebebiyle kimse için şaşırtacı olmadı, lakin bu geçişin ana nedenleri arasında İntel ile yaşayan problem bulunulduğu düşünülüyor. 9to5Mac’in haberine göre PCGamer’a konuşan François Piednoel isimli eski Intel mühendisi, Apple’ın Skylake işlemcisinden beri memnun olmadığını söyledi.

Piednoel, Intel’ın Skylake işlemcilerinde o dönem çeşitli problemler olduğunu ve Apple‘ın işlemci konusunda en fazla şikayetçi müşterileri olduğunun da altını çizdi.

Piednoel; ” Skylake, bir problemden öte, anormal derecede kötüydü. Temelde Apple’daki dostlarımız mimaride ki sorunların bir numaralı dosyası haline geldi ve bu gerçekten, kötü oldu”. dedi

Apple Skylake işlemcilerini ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürdüğü iMac ile başladı.2016’da piyasaya sürdüğü Macbook ve MackBook Pro modellerinde aynı işlemci mimarisini kullanmayı sürdürdüler.

Piednoel;Temelde Skylake’in kötü performansının altında Intel’in platformdan uzaklaşması bulunuyor.Apple’ın bu sebeple Skylake’ten gerçekten nefret etmesi gerekiyordu” dedi.

Apple işlemci değişikliği konusunda aldığı bu kararın ardından yalnızca bu olamaz diye düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi Apple, donanım ve yazılım entegrasyonuna dikkat eden bir şirket.Bu da yalnızca bir cihazın içinde ki herşeyin üzerine kontrolünün bulunmasıyla mümkündür.Bu sebeple Apple kendi işlemcilerini yapmaya 2010 yılında piyasaya sürdüğü ilk iPad ve iPhone 4‘te bulunan A4 işlemcisiydi. Bu sebepten ötürü Apple’ın Intel’i bırakıp kendi işlemcileri geliştirmee başlayacağı konusunda çeşitli söylentiler mevcut.

iPhone ve iPad’lerde ki A Serisi işlemcileriyle enerji verimliğinin yanında performans ve güvenlik sağlayabileceklerini kanıtladı. Bu da herkesin aklına Mac’lerde işlemci geçişinin ne zaman olacağı sorusunu akıllara getirdi.

WWDC20‘de bu konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada işlemci geçiş süresi iki yıl sürecek.Bu süreç içerisinde Apple, Mac’lerde Intel işlemciler barındırıran Mac’ler piyasaya sürmeye devam edecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu